info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

2019 Noter Satış Ücreti

Eğer siz de yeni bir araç almayı ya da satmayı düşünüyorsanız o zaman aracın devir işlemleriyle ilgili olan bu makalemizi dikkatli bir şekilde okumalısınız. Çünkü notere gitmeden önce ihtiyacınız olacak. Kısaca bilgi vermeden önce belirtmek gerekirse 2018 yılı için noter satış ücreti 163,50 TL’dir.

Noter Satış Ücreti 2019

Noter satış ücreti 2019 yılı için şu an 2018 yılı rakamları geçerli olduğu için 163,50 TL olarak belirtelim yeni rakamlar açıklandığı zaman onu makalemiz içerisinde ekstra bilgilendireceğiz. Aracın plaka değişikliği yapılacaksa eskiden alınan ücret şu an itibaren kaldırılmış durumda. Yalnızca yeni plaka bastırmak için Şoförler odasına 80 TL bir ücret ödemesi yapılması gerekiyor. 

Noterde Satış Ücretini Alıcı mı Satıcı mı öder?

Aslında bu durum birçok kişi tarafından biliniyor olsa da yine de biz bu konuda hiçbir bilgisi olmayanlar için belirtelim istedik. Notere aracınızı satmaya gittiğiniz zaman bu geleneksel bir alışkanlık olmuş ve bir zorunluluğu olmamasına karşın tüm masraflar alıcı tarafından ödenecektir.  Buradaki önemli husus ise alıcının satıcıdan bu ücreti ödemesini istemesiyle yani pazarlık yapılmasıyla mümkün olacaktır. Eğer taraflar aralarında anlaşma sağlanırsa bu ücret satıcı tarafından ödenecektir. Bu nedenle de noterde mağdur olmamak adına bu durumu notere gitmeden önce kendi aranızda kesinleştirmiş olmanız gerekiyor. Orada ekstra bir zaman kaybı yaşamamak için bu önemli bir konudur.

Satıcı Parasını Ne Zaman Alır?

Notere gitmeden önce alıcı kendi parasını ayarlamalıdır. Bu normal olan bir durumdur. Notere gittiniz tüm işlemleriniz tamamlandı ve noterin size soracağı soru “ alacağınız kaldı mı, paranızı aldınız mı? Diye soracaktır. Eğer siz alacağım var derseniz noter orada paranın kalan bölümünün verilmesini ister ve işlemlerin devam etmesine izin vermez. Ancak siz paranızın tamamını aldığınızı söylerseniz imza atmanız sağlanacaktır. Eğer ki siz alacağınızı almadan aldım derseniz direk olarak aracın tescili karşı tarafa geçeceğinden dolayı sonradan herhangi bir hak iddia edemezsiniz. Etseniz de artık çözüm olmayacaktır. Noterde para meselesi bir anlamda güven ile alakalı bir durumdur. Eğer ki siz aracınızı sattığınız kişiyi daha önce tanıyorsanız zaten aranızda parasal konularda herhangi bir sorun da çıkmayacaktır.