info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Arabayla Uzun Yola Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araba kullanmak artık bir lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline dönüşmüş durumda. İnsanlar bir yerden başka bir yere seyahat ederken kendi araçlarıyla gitmeyi tercih ediyorlar. Dolayısıyla bu onların konforunu artırdığı gibi güvenli sürüş konusunda da fikir sahibi olması gerekliliğini getiriyor. Biz de Hksigorta olarak bu makalemizde size arabayla uzun yola giderken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bir bilgilendirme yapalım istedik. Kim olursa olsun ve ne kadar deneyimli olursa olsun araç kullanırken üzerinde stres ve korku varsa o zaman her an tehlike ile burun buruna gelebilir. Bunun içinde kesinlikle kafasında her an kaza yaparım fikrinin olmaması gerekiyor. İnsanlar araç kullanırken yapacakları en ufak dikkatsizlik neticesinde hem kendi hem de karşı tarafı tehlikeye atabilir. Bunun için dikkatli olmak önemlidir. Araca otururken öncelikli olarak kendine güvenmeli ve trafik kurallarına uymak gerekiyor.

Araca Hazır Bir Şekilde Binilmeli

Aracınızın direksiyonuna otururken asla uykusuz, aç ya da tok ve gergin bir şekilde binmemeniz gerekiyor. Trafiğin yoğun olduğu saatler bellidir. Özellikle de büyükşehirlerde oturuyorsanız kendinizi daha gergin hissedebilirsiniz.  Hareket etmeden önce gideceğiniz mesafedeki yolun durumunu incelemenizi tavsiye ederiz. Bunun için internetten trafik durumu kontrol edilebilir. Siz uzun yola çıktığınıza göre aracınıza otururken daha rahat kıyafetler, doğru bir oturuş seçmelisiniz. Mevsimine göre giyinmeli ve güneşli ya da karlı bir yolda seyahat edecekseniz güneş gözlüğünüzü almalısınız. Karlı yolda güneş gözlüğü karın gözünüzü almamasını sağlayacaktır.

Öncelik Güvenlik Olmalı

İster uzun yol olsun ister kısa mesafe araca bindiğiniz zaman önce güvenlik esas alınmalı. Bunun için kışlık lastiklerinizden tutunda emniyet kemerinize kadar hepsini kontrol etmelisiniz. Kemerlerinizi bağlamalı ve aracınızın teknik aksamında herhangi bir sorun varsa bunu mutlaka yaptırmalısınız. Emin olmadığınız bir araçla asla ve asla yola çıkmayın. Uzun yolda müzik dinlerken yüksek sesten kaçının aracın kaloriferini çok sıcak ayara getirmeyin. Sileceklerinizin durumunu kontrol edin suyu eksik ise tamamlayın.

Sık Mola Verin

Bazıları gidecekleri yere bir an önce ulaşabilmek için durmadan gitmeyi tercih eder. Ancak bu onların saatler ilerledikçe odaklanmasını zorlaştıracaktır. Bunun için sık sık mola vermeniz iyi gelecektir. Özellikle uykunuz geldiğinde mutlaka mola vermelisiniz.