info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araç Değer Kaybı Nedir, Kimden Alınır?

Trafik kazalarında meydana gelen hasarlar trafik sigorta firmaları tarafından karşılanmaktadır. Ancak kaza neticesinde araçta meydana gelen onarım beraberinde aracın değer kaybının oluşmasına neden olacak ve bu da satış sırasında kendisini ortaya çıkaracaktır. Kazalı bir araç satış sırasında piyasa değerinin altına düşer. Bunun içinde kaza yapan bir aracın sürücüsünün en geç 2 yıl içerisinde değer kaybı davasını açması gerekir. Bu süre sonunda dava zaman kaybına uğrayacaktır. Araç değer kaybı sonucunda eğer ki haklı bulunursanız bu durumda zararınız kusurlu olan aracın sahibi ile sigorta şirketi tarafından tahsil edilebilir. Peki, bunun için nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor. Yani araç değer kaybı nasıl alınır, biliyor musunuz?

ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL ALINIR?

Şimdi başa dönelim hepimiz biliyoruz ki aracımızla kaza yaptık ve suç karşı tarafta bu durumda aracınızın tüm hasarları karşı tarafın sigorta şirketi tarafından karşılanır. Ancak aracınızda da bir değer kaybı söz konusu olacak. Örnekleyelim aracınız 100 bin lira ve kaza sonrasında otomatik olarak 80-90 bin liraya düşecek.  Bu durumda ise sizin karşı sürücüye karşı değer kaybı tazminatı alma hakkınız var. Bu hasarın tutarı ise araçta meydana gelen değer kaybına göre değişecektir. Bunu etkileyen faktörler ise aracın model, markası ve kilometresi olacaktır. Bu değer kaybının ortaya çıkarılabilmesi için sigorta firmasından eksperler aracınızı görmeye gelecekler ve bir rapor tutacaklar. Bu rapor sonrasında sigorta tahkim komisyonuna başvurulacak bunun nedeni ise hak edilen bir değer kaybı oluşursa tahsili icra yoluna kadar gidebilmesi içindir. Böyle durumlar için profesyonel danışmanlık desteği almanızı tavsiye ediyoruz çünkü bu sayede izleyeceğiniz yol daha ustaca olacaktır.

ARAÇ DEĞER KAYBINDAN KİMLER SORUMLUDUR?

Araçta meydana gelen değer kaybından ise kazaya neden olan aracın sigorta poliçesini oluşturan şirket olacaktır. Ancak araçta trafik sigortası bulunmuyorsa bu durumda siz aracın ruhsak sahibine veya sürücüsüne dava açabilir ve zararınızın telafisini isteyebilirsiniz.

ARAÇ DEĞER KAYBININ HESAPLANMASI

Araçtaki değer kaybının tespiti yapılırken ise bazı önemli faktörler göz önünde bulundurulur. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi durumlar ise aracın, hasar geçmişi, kilometresi, marka ve model bilgisi, üretim yılı, trafiğe çıkış tarihi, pazar değeridir.