info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Konut Sigortası Teminatları Nedir?

Konut sigortası hakkında daha önce size bilgiler vermiştik. Bu sigortada diğer sigortalar gibi teminat doğrultusunda hareket eder ve sizin yaptıracağınız teminatlarla birlikte sigortanızın işleyişi devam eder. Genel olarak bu teminatlara baktığımız aman yangın, yıldırım, sel ve su baskını, kar ağırlığı, yer kayması gibi doğal afet durumları kapsamındadır. Ancak konut sigortasında teminat yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Olası kara, hava, deniz taşıtlarının çarpması, cam ayna kırılması gibi kazalar; gasp, kapkaç, yankesicilik, hırsızlık gibi birçok vaka da teminat kapsamındadır.

Türkiye’de özellikle hırsızlık olayları evlerde sıklıkla görülmüş olduğu için insanlar evleri konusunda endişelenir ve bunun içinde tedbiri konut sigortası yaptırarak almaya çalışırlar. Her ne kadar eviniz akıllı sistemlerle ve alarmlarla donatılmış olsalar da hırsızlar onları çok basit bir şekilde etkisiz hale getirebilecektir. Konut sigortası teminatında bulunan hırsızlık ile birlikte yaşanan eşya çalınması yada konuta verilen zarar da sigorta firması tarafından karşılanmış olacaktır.

Konut sigortasında ana teminatlar her sigorta şirketinde aynıdır. Ancak ek teminatlar sigorta şirketine göre değişiklik gösterebilir. Ek teminatları kısaca şu şekilde ifade edebiliriz.

KONUT SİGORTASINDA EK TEMİNATLAR

Cam Kırılması

Evinizde camlar sabit ya da dik bir şekilde durabilir örneğin camlarınız ve aynalarınız, bu teminatı yaptırdığınızda ise sigorta kapsamı içerisine girer ve kırılması halinde sigortanız masrafınızı karşılar.

Ferdi Kaza

Konut sigortasının yapıldığı evinizde başınıza gelebilecek herhangi bir kaza ve bu kazadan kaynaklı olarak meydana gelen zarar ferdi kaza sigortası kapsamı içerisinde yer alır.

Sel Veya Su Baskını

Evinize konut sigortası yaptırdınız ve su tesisatınız patladı ve evinizi su bastı, ya da eviniz göl, deniz kenarında buradan gelen sel baskını neticesinde evinizde zarar meydana geldi. İşte sel veya su baskını sigortası burada devreye girere sizi büyük bir zarardan koruyacaktır.

Hırsızlık

Hırsızlık sigortası ile ilgili olarak sizi daha önce çok kez aydınlattık. Hırsızlık sigortası ek teminatıyla birlikte konutunuza hırsız girmesi ve zarar vermesi durumunda sigorta kapsamı içerisinde değerlendirilirsiniz ve zararınız karşılanır.

Terör Olayları

Özellikle büyükşehirler de terör olaylarının sık görüldüğünü biliyoruz ancak bu teminat içerisinde terör olayları olarak kargaşa, grev gibi durumlardan meydana gelecek olan zararlarda karşılanacaktır.