info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Gece Yolculuğunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir sürücü ne kadar profesyonel olduğunu iddia ederse etsin gece araç kullanmak gündüz kullanmaktan daha zordur. Bunun içinde daha fazla dikkat gerektirdiği için uzun yolculuklarda sürücü daha erken yorulacaktır. Aslına bakarsanız gece yolculuğunda uzun mesafe ya da kısa mesafe olması çok fark etmiyor her sürücü yola dikkatle bakarken karşıdan gelen aracın farları gözlerini alacağından dolayı erken yorulacak, görüş mesafesi düşecek ve açısı zayıflayacaktır. Bu durumlar bir kazanın gerçekleşmesinde önemli bir rol oynadığından dolayı da bazı sürücüler gece araç sürmekten çekinir ve tedirgin olurlar. Gece yolculuklarında dikkatinizi birden fazla noktaya odaklamanız gerekiyor. Çevre, yol ve trafik ancak belli başlı kurallara uyduğunuzda ise tüm bu olumsuz riskleri de en aza indirebiliyorsunuz. Bunun içinde gece araç sürerken mutlaka güvenliğinizi ön plana çıkarmanız gerekiyor. Peki, gece yola çıktığınızda hangi kurallara uymanız gerekiyor biliyor musunuz?

Gece Araç Sürerken Uyulması Gereken Kurallar

Gece bir yolculuğa çıkacaksanız öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken nokta farlarınızdır. Bu küçük saydığınız ihmal gece sizin hayatınıza al olabilir. Bunun içinde mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Farlar denilince yalnızca ön farlar akla gelmemeli aracın tüm aydınlatma aksamlarının da çalışıyor olması gerekir.

Yolculuk esnasında önünüz boş ise bu durumda uzun farlarınızı yakabilirsiniz. Hatta zaman zaman yakıp söndürmek yolun ilerisini görmeniz konusunda faydalı olacaktır. Karşıdan gelen bir araç varsa ve siz uzun farlarınızı yakmışsanız o zaman her ikinizin de hayatını tehlikeye sokabileceğini düşünmelisiniz. Eğer ki karşıdan gelen araç uzunlarını yakmış ve sizin gelişinize aldırmıyorsa bu durumda onun farlarına odaklanmamalısınız. Bu sizin gözlerinizin kamaşmasını sağlayacaktır. Bu da kaza riski demek olacaktır

Gece Yolculuğundaki Bazı Kurallar

Unutulmaması gereken ilk şey hızlı araç kullanmanın ne sebeple olursa olsun bahanesi olamaz. Çünkü kazalar iki saniye içerisinde göz açıp kapayıncaya kadar gerçekleşir. Bunun içinde daha sonrasında hiçbir bahane sizin canınızın da önüne geçmeyecektir. Gece öndeki araçla olan takip mesafesini biraz daha açmalısınız. Çünkü ani bir frende onun hızını tahmin edemeyeceğinden dolayı sizi sıkıntıya sokabilecektir. Gece ve özellikle kötü hava koşullarında bu dikkatinizi daha da ön plana çıkarmanız gerekiyor.