info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kasko Tekliflerinde Fiyat Farklılıkları Neden Oluşur

Kasko bilindiği üzere aracı çarpma, çalınma, çarpılma, yangın, sel vb. durumlarda oluşabilecek zararlarının karşılanmasını sağlayan bir sigorta türüdür. Kasko sigortası dar, geniş ve full kasko şeklinde üç başlıkta değerlendirilebilir. Dar kaskoya baktığımız zaman en uygun fiyatla yapılabilecek bir sigorta türüdür ancak poliçenin içeriğinin fazla dolu olmamasından dolayı her türlü hasar durumunda devreye girmez. En çok tercih edilen sigorta türü ise full kaskodur. Aracınızın başına gelebilecek her türlü durumda devreye girer ve sizi masraftan kurtarır.

Kasko Bedeli Nasıl Belirlenir?

Bir aracın kasko bedeli belirlenirken bir takım değerler göz önünde bulundurulur. Aracınızın kasko değer listesi her ay düzenli olarak yayınlanır. Sigorta şirketleri de sizin için fiyat belirlerken bu listeden yola çıkarak değer belirleyeceklerdir. Bu listede yer alan model, yaş gibi özellikler göz önünde bulundurulur.  Kasko sigortasında teklif yalnızca bedeli ilgilendirmiyor. Bunun yanı sıra daha fazla unsur söz konusudur. Kasko teklifinde farklı fiyatların çıkıyor olması da bundan kaynaklanmaktadır.

Kasko Fiyat Farklılıklarına Neden

Kaskoda fiyat belirlenirken öncelikli olarak ruhsat sabinin bilgileri göz önünde bulundurulacaktır. Bu da yaş olarak ilk ön planda olacaktır. Bunun yanı sıra sürücü belgesinin ne kadar süreli olduğu, ehliyetin yaşı ve ruhsat sahibinin mesleği fiyatların belirlenmesinde etkili olacaktır.

Kasko ücretlerini etkileyecek olan faktörlerden bir tanesi de teminatın kapsamıdır. Eğer ki poliçeniz üzerine ek teminat eklenmiş ise bu durumda fiyatları etkileyecek durumlar arasında yer alır.  Mesela burada bir örnek verebiliriz. Yedek anahtarınızı için belirleyeceğiniz teminat bedeli 500 lirada olabilir 3 bin lirada. Bu durum ise kasko fiyatınızı etkileyecektir. 

Aracınızın özellikleriyle birlikte ne amaçla kullandığınız da fiyatları etkileyecektir. Örneğin aracınızın yaşı arttıkça kaskonuzun bedeli de yükselecektir. Ancak 15 yaşından büyük olanlar için herhangi bir kasko değeri belirlenmez. Bunun içinde aracınızın yaşı ve modeli kasko fiyatlarını belirleyecektir. 

Kasko fiyatlarında herhangi bir şekilde indirimden yararlanmak için yapılacak tek şey aracınızla sigortalı olduğu dönemde sizin kaza yapmamanız.  Aracınızla kaza yapmadığınız da bir sonraki sene size hasarsızlık indirimi olarak geri dönecektir.

Hk Sigorta olarak bize ulaştığınızda sizin için en uygun kasko sigortası teklifini sunuyoruz. Yalnızca ihtiyacınız olan teminatları seçerek daha uygun fiyatlarla kasko yaptırabilirsiniz.