info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Seçilir?

Türkiye genelinde yaklaşık olarak 30’a yakın sigorta şirketi bulunuyor. Her sigorta şirketinin ise kendisine göre özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası vardır. Bu da demek oluyor ki Sigorta şirketlerinin toplamında 60 tane sağlık ürünü söz konusu. Hatta bu ürün çeşitliliği her geçen gün artarken sizde kendinizi ve ailenizi en doğru ve en iyi sağlık sigortası hangisi bu konuda zorlamanız gerekiyor. Çünkü düşündüğünüzden fazla ürün olması bir anlamda sizin daha fazla alternatif üreterek seçim yapmanızı kolaylaştırmada işe yarıyor.  Bizde Hk sigorta olarak kafanızdaki soru işaretlerini gidermek ve en doğru sağlık sigortasını nasıl seçeceğinize yardım etmek için öneriler sunmaya çalışacağız.

Gelin isterseniz bu ipuçlarına birlikte bakalım.

Sağlık sigortanızı yaparken kafanızı ufak ayrıntılara takmamanız gerekiyor. Bazı firmalar ücretsiz ek teminatlarla kafanızı karıştırmaya çalışabilir ancak siz bunun yerine ana teminatlarınızın kapsamının neler olduğuna bakıp onları karşılaştırmanız gerekiyor. Örneğin olası bir kaza ya da hastalık durumunda hastane masraflarınızın ne kadarının karşılanmış olacağı ve ne şekilde sağlık hizmetinden yararlanabileceğinizi iyice öğrenin ve araştırın.

Mesela;

Fizik tedavi almak istediğinizde ya da tıbbi malzeme ihtiyacınız olması halinde, kemoterapi, radyoterapi uygulamalarında sigortanız masrafları karşılıyor mu? Sağlık sigortası kapsamında doğum teminatı veriliyor mu?

Sağlık sigortanızın bekleme süresini incelemelisiniz.

Sigorta şirketlerinin büyük bir bölümü yatarak tedavilerde 3 aydan başlayarak 12 aya kadar bir bekleme süresi olmasını ister. Bu da sizin seçeceğiniz sağlık sigortası türüne göre değişiklik gösterecektir. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki bekleme süresi kısa olan bir sigorta şirketi en doğru karar olabilecektir.

Yatarak tedavi ve ayakta tedavi limitleri

Sigorta şirketlerinin tamamlayıcı sağlık sigortasında iki hizmeti vardır. Bunlar yatarak tedavi ve ayakta tedavi. Ancak bu sigorta türlerinde limitler sigorta şirketlerine göre değişik olacağından dolayı araştırma gereklidir. 

Teminat dışı kalan durumlar

En çok hata yapılan konuların başında devre dışı kalan teminat durumları geliyor. Türkiye’de birçok sigorta şirketi geçmişten gelen hastalıklarda sigorta kapsamı içerisinde almaz. Bunun yanı sıra poliçenizi oluşturduktan sonrada bazı hastalıkları kapsam dışına bırakacaktır. 

Size uyarımız seçeceğiniz sigorta şirketinin hasar ödeme oranlarına ve uygulamalarına dikkat etmeniz yönünde olacaktır.