info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Dizel Araç Kullanıcılarına Tavsiyeler

Bu makalemizde dizel araç kullanıcılarına yardımcı olabilecek kullanım tavsiyeleri konusunda bilgiler verelim istedik. Dizel motorlu araçlar benzinli araçlara göre daha pahalıdır. Üstelik bakımları ve kullanımları biraz daha özen istediği içinde dikkatli olmak gereklidir. Bu motorlara özellikle de Çin malı ürünler ve kalitesiz yan sanayi malzemeleri yerine orijinal parçaların kullanılması ister istemez bahsettiğimiz fiyat artışının oluşmasını sağlayacaktır. Dizel motorlu araçlar benzinli araçlara nazaran çok daha tasarruf sağlar dolayısıyla bu da onların daha fazla talep edilmesine neden olan bir durumdur. Dizel araçlar dünyada da Türkiye’de de her zaman daha fazla satılmaktadır.

Otomobil pazarına genel olarak baktığımız zaman rekabetin ciddi ölçüde artmış olduğu görülüyor. Firmalarda yatırımlarını bu anlamda daha fazlalaştırıyor. Otomobiller teknik anlamda birbiriyle yarış içerisindeyken yeni nesil araçlarında neredeyse birbirinden farkının olmadığı görülüyor. Yeni nesil araçlarda dikkatleri çeken en önemli konuların başında elbette ki motor ve performans geliyor. Üretimi yapılan her araç hıza, kuvvete ve fonksiyonlara yöneliyor böylelikle dizel araçlarda eskiye nazaran çok daha sessiz ve kullanışlı ve güçlü. Üstelik egzoz emisyonlarına baktığımız zaman benzinlik araçlara göre daha da düşürülmüş durumda.

Dizel bir otomobil doğru bakımların yapılması halinde yaklaşık olarak 2 milyon kilometreye kadar gidebilir. Dolayısıyla bu bir otomobil kullanım süresi için önemli bir avantaj. Dizel araçların bakımları her 100 bin kilometrede bir mutlaka yapılması gerekiyor. Çünkü bu süre sonunda da motorda sorunlar çıkmaya başlıyor. Araç sahipleri her ne kadar temiz yakıt almış olsalar bile orijinal parça kullanılmıyor olması da bu parçaların bozulma sürelerinin düşmesine neden oluyor. Bizim size tavsiyemiz ise dizel bir araç kullanıyorsanız mutlaka yağına, suyuna ve yedek parçasına dikkat etmeniz gerekiyor. Buraya ne kadar duyarlı olabilirseniz aracın kilometresini o kadar yüksek kullanabilirsiniz.

Yeni nesil araçlara genel olarak bakarsak motorları gelişmiş olmasına karşın hassasiyetleri de bir o kadar yüksek bunun içinde mutlaka kaliteli yakıt kullanılması gerekiyor. Gösterge panelindeki uyarılara dikkat etmek aracınızın bakımlarının yönlendirilmesi konusunda önemlidir. Göstergedeki tüm uyarılara zamanında dikkat etmeli ve daha duyarlı olmak gerekiyor. Örneğin aracın hava yapmaması adına yakıt kontrolünün mutlaka iyi yapılması gerekiyor. Uyarı sinyalini gördüğünüz anda mutlaka yakıtınızı almalısınız.