info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Konut Kredisi Kaç Günde Sonuçlanır?

Daha önceki makalemizde size konut en fazla kaç ay olur sorusunun yanıtını vermiştik. Ancak bu makalemizde de konut kredisi kaç günde sonuçlanır başvuruda bulunanların merak ettikleri bu konu hakkında bilgiler verelim istedik.

İnsanların bu konuyu merak etmelerinin nedeni ise çok uzun yıllar boyunca çalışıp didindikleri ve artık ev almaya karar verdikleri için bir an önce bu sürecin tamamlanarak yeni evlerine geçme isteğidir. Hayalinize kavuşmanız için artık gün sayıyorsunuz ve bu da herkes için normal ve merak edilmesi gereken bir konudur. Konut kredilerinin amacı ev almak isteyenlere kolaylık sağlamaktır dolayısıyla bu hizmet sunulurken bankalar müşterilerine avantajlarla yaklaşmak isterler. Bankada bunun için avantajını hızlılık yönünden tercih ettiği için işlemi bir an önce sonlandırarak müşterisinin beklentisini karşılamayı tercih eder. 

Şimdi gelelim konut kredisi kaç günde sonuçlanır? Sorusunun yanıtını vermeye. Bu soru bankadan bankaya değişecektir. Ancak genelde bankalar bu hizmetlerini 3 ila 10 gün arasında sonuçlandırırlar. Konut kredisi başvurusunda ilk adımınız ön bir onay almak olacaktır. Bunu ya internet şubesinden ya da bankanın şubesine giderek gerçekleştirebilirsiniz. Ön onay sürecinde kişinin bankalarla olan ilişkileri değerlendirilir ve bu da kredi sicil notunun incelenmesini kapsar. Bu dönemde banka sizin tüm nakit işlemlerinizi gözden geçirecek ve kredi verilebilirliğinizi inceleyecektir.  Ön onay bölümü tamamlandıktan sonra ise bu kez uzman incelemesi süreci başlayacaktır. Bunun anlamı ise almak istediğiniz evin değerinin belirlenmesidir. Çünkü bankaların anlaşmalı oldukları SPK lisansına göre eksperler evin analizini yaparak değer çıkarmakla sorumlulardır. Burada alınacak olan evin yaşı, bulunduğu yer, alt yapısı, binanın genel durumu gibi birçok faktör devreye girer ve kontrol edilir.

Eksper 2 iş günü içerisinde raporunu hazırlayarak bankaya vermek zorundadır. Bu süreyi asla geçemez. Son aşama ise onay sürecidir. Artık siz üzerinize düşeni yaptınız ve başvuruda bulundunuz bankadan çıkacak sonuca göre de size kredi sağlanacak. Süreç içerisinde sözleşme ve ipotek işlemleri tamamlandıktan sonra banka size kredinizi çıkaracaktır. Ancak burada kredi miktarı ise konutun değerinin % 80’ini geçmeyecektir. Tapu işlemleriniz için ise artık kendiniz başvuruda bulunabilirsiniz. Tapu harçlarının yatırılması sonrasında satış işlemleri gerçekleşmiş olur.