info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Eksper İncelemesi Araca Zarar Verir mi?

Eğer ikinci el bir araç alacaksanız o zaman dikkat etmeniz gereken pek çok nokta var ve bunlar arasında aracın kilometresi, kaportası, süspansiyon sistemi ve fren sistemi ilk sırada geliyor. Eğer ki siz bu özellikleri baktığınız zaman anlamayacak kısacası otomobil teknik aksamından anlamayan biriyseniz o zaman bir profesyonelden destek almak sizin için en doğru tercihtir. Otomobiller konusunda profesyonel inceleme denildiği zaman ise ilk aklımıza gelenin ekspertiz olduğu aşikar dolayısıyla pek çoğumuzda ikinci el araç alırken bir ekspertize götürüyoruz. İşte bu noktada kafamıza takılan soru da acaba ekspertiz arabamıza zarar veriyor mu? Yapılan bu testlerin doğruluk oranları nedir?

Kaporta Testleri

Aracınızı ekspertize götürdüğünüz zaman ilk bakılan yer aracın kaportası. Yani bir işlem görmüş mü, boya var mı, değişen var mı? Tepeden aşağıya bu incelenir. Boya ölçüm cihazıyla test edilerek oran farkı varsa tespit edilir. Evet, bu uygulama sırasında aracınızın zarar görmesi söz konusu değildir. eğer ki eksper cihazı aracınızın üzerinde kaydırarak yaparsa tabii ki araç çizilecektir bunun içinde dikkat etmelisiniz.

Dyno Testleri

Aracınızın kaportadan sonra bakılacak aksamı ise motor bölümüdür. Bu testte ise motor gücü ve aracın bundan sonra kalan ömrü analiz edilerek ölçülür. Bu test sırasında aracın motor çıkışına ve tekerleğine verdiği güç hesaplanır. Ortaya çıkan verilerle fabrika çıkış verileri karşılaştırıldıktan sonra aracın da ne kadar bir güç kaybı yaşamış olduğu ortaya çıkacaktır. Bu konu ikinci el araçlarda çok önemlidir. Çünkü hiç kimse kasası sağlam ancak motor performansı düşük olan bir aracı satın almak istemez. Hatta işi şöyle teknik olarak özetlediğimiz zaman motorunda boya ya da değişen bir araç alabilirsiniz ancak motor ömrü az kalmış bir aracı almak hiç mantıklı değildir. Çünkü harcayacağınız para daha yüksek olabileceği gibi tekrar aynı randımanı almanız da mümkün olmayabilir.

Fren Testi

Burada bakılan şey ise aracın fren balatasının ne kadar kaldığı değildir. Tüm fren sistemi kontrolden geçirilmesi gerekiyor. Aracınız fren yaptığı zaman denge durumu ne alemde ABD sistemi çalışıyor mu? Disklerin durumu nedir? Bunlar bir aracın fren tertibatının tespiti için önemlidir.