info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Tedavi Masrafları Trafik Sigortası Kapsamında Mıdır

Trafik sigortası ülkemizde zorunlu olan uygulamalardan bir tanesi olarak bilinir ve herhangi bir kaza anında araç sahibinin üçüncü kişilere verebilecekleri maddi ve fiziki zararları güvence altına alır. Trafik sigortası olmayan araçların sebep ne olursa olsun trafiğe çıkmaları yasaktır. Trafik sigortaları yalnızca yurt içinde geçerlidir. Yani yurt dışına aracınızla çıktığınız da trafik sigortası size hiçbir şekilde güvence vermeyecektir. Trafik sigortanız varsa ve kaza yapmışsanız araç sahibi olarak bu sigortadan yararlanmanız mümkün değildir. Trafik sigortası ve sigortadaki limitler, kapsamı kazanın durumuna ve verilen zarara göre değişiklik gösterecektir. Tedavi masrafları da bu kapsam doğrultusunda karşılanır. Bunun için de sigorta limitleri değişiklik göstermektedir. Bu değişikliklere aşağıda değineceğiz.

Trafik Sigortasının Kapsamı Nedir?

Trafik sigortası yapılırken farklı teminatlar bulunur. Bu teminatları üç ana başlıkta toparlayabiliriz. Bunlar ise şu şekildedir.

  1. Kişi başına vefat ve tedavi teminatı
  2. Kaza başına vefat ve tedavi teminatı
  3. Araç ve kaza başına maddi hasar teminatı

Kişi başı vefat ve tedavi teminatı: Trafik sigortasında kazada karşı tarafta bulunan yararlanan ya da vefat eden herkes için masrafların karşılanır.

Kaza başına vefat ve tedavi teminatı: Trafik sigortası ise hasarın yaşandığı kazadaki her bireyin vefat ve tedavi masraflarını kapsar.

Araç ve kaza başına maddi hasar teminatı: Hasar veya kaza durumunda karşı tarafa verilen maddi zararı karşılar.

Trafik Kazalarında Tedavi Masrafı

Trafik kazalarına genel olarak baktığımız zaman her yıl binlerce insanın yaralandığı ya da hayatını kaybetmiş olduğu önemli bir sorundur. İnsanlar trafikte ne kadar dikkatli olurlarsa olsun ve teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin kazaların önüne geçememektedir. Üstelik trafik kazası sonucunda yararlananların tedavi süreçleri ve sonrasının maddi açıdan etkilenmemeleri için buradaki sorumlulukta SGK’ya verilmiştir.  Kısacası siz bir trafik kazası yaptınız ve karşı tarafta yaralılar var bu durumda yaralıların tedavi masrafları SGK tarafından üstlenilmektedir. Ancak yine de sigorta şirketleri masrafları SGK’ya ödemek zorundadır. Ancak trafik kazasında karşıdaki bir kişi ömür boyu bedenen sakatlanmışsa bu durumda masraflar ölüm ve sakatlık teminatı üzerinden alınmaktadır.