info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Test Sürüşünün Otomobil Alırken Faydası Var mı

Yeni bir araç almak için yıllarca beklediniz ve sonunda sıfır bir araç alacak kadar para biriktirdiniz ancak bu parayla nasıl bir araba alacağınıza da karar veremiyorsunuz. İşte bu noktada otomobil firmaları insanların düşüncelerini yönlendirmek ve fayda sağlamak amacıyla test sürüşlerine ağırlık veriyorlar. Bu sayede sürücü alacağı aracın konforunu yakından görmüş oluyor. Aslında otomobil firmalarının test sürüşü yaptırmasının nedenine baktığımızda araçlarına güveniyor olmaları ve bunda da çok haklılar. Çünkü günümüzde üretilen hangi araca bakarsanız bakın kesinlikle yüksek teknoloji ve büyük bir konfora sahipler. Ancak yalnızca konfor olarak düşünülmüyor burada zevklerde alınacak olan araçlara göre değişiklik gösteriyor.

Sıfır araç alırken öncelikli olarak internet üzerinden araştırma yaptınız ve trafikte karşılaştığınız araçları A’dan Z’ye incelediniz. Ne yaparsanız yapın fikriniz tam olarak oluşamıyor. Çünkü sürüş keyfini de yaşamak istiyorsunuz. Eskiden insanlar araç alırken test sürüşü yapamazlardı. Çünkü firmalar bu konu üzerinde durmuyorlardı. Dolayısıyla beğendiklerini düşünerek satın almış oldukları otomobillerinin de aslında kendilerine hitap etmediğini düşünebiliyorlardı. Bu durumda ise çaresiz araçtan memnun olunmasa bile binilmek gibi bir mecburiyet vardır.

Yeni bir araç alırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta test sürüşü yapabilmenizdir. Bazen başka bir sürücü için konforlu gelen bir araç sizin için hiçbir şey ifade etmeyebilir. İşte bunu anlayabilmenin de en kolay ve güvenli yolu test sürüşüdür.

Test sürüşüne başlamadan önce ise kafanızdaki soru işaretlerini belirlemeniz gerekiyor. Bunun içinde kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz. Aşağıdaki sorular sizin çizeceğiniz yol hakkında bilgi verecektir.

  • Bütçenizi belirleyin
  • Aracın bedeline göre kasko sigortası fiyatı ne kadar tutar?
  • Aracı ne kadar bir süre kullanmayı düşünüyorsunuz
  • Aracınızı sık mı kullanıyorsunuz.
  • Aracı sadece siz mi kullanacaksınız.
  • Aracın ikinci el satışları nasıldır.
  • Aracı hangi amaçla satın alıyorsunuz.
  • Herhangi bir marka ya da model tercihiniz var mı?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddeleri kafanızda netleştirdikten sonra artık bir test sürüşüne hazırsınız demektir

Test Sürüşü Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak test edeceğiniz araca oturduğunuz zaman koltukların konforunu gözden geçirmelisiniz. Arkanıza tam bir şekilde yaslanın ve ayaklarınızı gaz ile fren pedalına doğru uzatın bu sayede tam olarak ulaşıp ulaşamayacağınızı da tespit etmiş olursunuz. Siz koltuğunuza yerleştikten sonra ise sizin arkanızda oturan koltuktakine ne kadar bir mesafe kalacak yani arka koltuklardakiler rahat ediyor mu? Tüm bunların yanıtlarını bulabilmek yeni bir araç alırken önemlidir.