info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Hırsızlık Sigortası Nedir Neler Dahildir

Ev sahiplerinin korkulu rüyalarından bir tanesi de evlerine hırsız girmesidir. Bunun içinde evleriyle ilgili gerekli olan tedbirlerin tamamını almak yapmak isterler. Evinizi hırsızlardan korumak bir önlemdir ancak sizi maddi olarak güvence altına alabilecek tek yöntem ise hırsızlık sigortasıdır. Bu makalemizde ise size hırsızlık sigortası nedir ve bu sigorta kapsamına neler dahildir, hısızlık sigortası özel ve genel şartları nelerdir, bu konu üzerinde bir hatırlatma yapalım istedik.

Hırsızlık Sigortası Nedir?

Hırsızlık sigortasına genel olarak baktığımız zaman sağlık sigortası kadar ilgi çekmediğini görebiliyoruz. Ancak en az onun kadar faydalıdır. Üstelik hırsızlık sigortasını artık yalnızca sigorta şirketleri değil aynı zamanda bankalarda yapıyorlar.

Mesela duruma şu şekilde bakabiliriz. Evinizde hırsızlığa karşı alarm sistemi kurdunuz artık tatile çıkmak içinde her şey tamam lakin tatil dönüşünde birde baktınız ki evinize hırsız girmiş ve eşyalarınızın değerli olanları çalınmış. Bu durumda alarm sisteminin de bir işe yaramadığı ve hırsızlar tarafından etkisiz hale getirildiği canınızın sıkılmasına neden oldu. Canınızın sıkılmasının yanı sıra aynı zamanda maddi açıdan da sizi zora sokmaması açısından yaptıracağınız hırsızlık sigortası sayesinde bu masraflardan da kurtulmuş oluyorsunuz.

Hırsızlık sigortası ile birlikte eşyalarınızı da güvene almış oluyorsunuz. Hırsızlığın boyutu burada önemli bir konudur. Çünkü bazı hırsızlıklar var ki size ciddi manada maddi zarar verebiliyor ve bu durumun psikolojik sıkıntılar ortaya çıkarılmış olması sizi manevi açıdan da zorluyor. Bazı sigorta şirketleri hırsızlık sigortası sonrasında müşterilerini başka yerde konaklama imkanı sağlayabiliyorlar. 

Hırsızlık Sigortasının Genel Şartları Neler?

Her sigorta türünde bilindiği üzere genel ve özel şartlar var. Hırsızlık sigortasında da aynı şekilde özel şartlar mümkün. Dolayısıyla burada poliçenize yaptıracağınız özel şartlarda fiyatın farklılaşmasına neden oluyor.

Hırsızlık Sigortasında Genel Şartlar

  • Zorlama yoluyla eve girmek,
  • Kilidi kırmak ya da şifreyi açarak eve girmek
  • Anahtarı zorlayarak eve girmek
  • Ölümlü hırsızlıklar
  • Yaralamalı hırsızlık

 Evinizde değerli eşyalar bulundurduğunuz da mutlaka bunları da poliçeniz içerisine dahil ettirmelisiniz. Bu sayede değerli eşyalarınız güvence altında olacaktır. Değerli eşyalar, konut sigortasına özel şartlarla dahil edilebilir.