info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Yarı Otomatik Vites Ne Demek?

Sürücülere kalabalık trafikte ve uzun yollarda kullanımı rahatlatmak amacıyla geliştirilmiş olan yarı otomatik vites araçlar keyifli sürüşlerinde gerçekleştirilmesini sağlar. Bütçeye uygun olma özelliğinden dolayı da bazı sürücüler tam otomatik araçlar yerine yarı otomatik arabaları tercih etmişlerdir. İlk kez yarı otomatik bir araç alacak olan sürücünün kafasındaki soru işareti ise acaba yarı otomatik vites ne demek, bu araçlar nasıl kullanılıyor. Gelin isterseniz bu soruların yanıtlarını birlikte gözden geçirelim.

Yarı Otomatik Vites Nedir?

Yarı otomatik vitesi tam anlayabilmek için vites ne demektir bu sorunun yanıtını vererek başlamak daha mantıklı olacak. Araçların hareket edebilmelerini sağlamak amacıyla motordan gelen enerjinin lastiklere aktarılmasını sağlayan ana parçadır. Sürücü vitesi her değiştirdiğinde güç artar ya da düşürülür. Normal vitesli bir araçta bunu sürücüler vites koluyla kendileri yapar ve bu işlem esnasında da debriyaj kullanılır.

Vitesi her değiştirdiğinizde tekerleklere verdiğiniz güç değişir. Bu işlem sürücü tarafından vites kolu ve debriyaj yardımı ile manüel olarak yapılır. İşte bu noktada yarı otomatik viteste debriyaj var mı? Sorusu aklınıza gelebilir. Hemen açıklayalım; Yarı otomatik araçlarda debriyaj pedalı bulunmaz. Bu da aracın daha devirli kullanılmasından kaynaklı olarak yakıt tüketimini daha düşük yapacaktır. Aracın debriyajının olmaması kullanım kolaylığı sağlar sizin yapmanız gereken şey ise vitesi D konumuna getirerek gaza basmanız.

Şimdi gelelim işin teknik bölümüne. Normal vitesli bir araçla yarı otomatik vitesli araçların vites kutuları birbirinin aynısıdır. Yani her sistemde de baskı balata bulunur. Manuel araçlarda siz debriyaja basarak vites geçişlerini yaparken yarı otomatik araçlarda bunu sizin yerinize iki adet vites robotu yapar.

İlk kez sahip olan ya da alacak olan kişi debriyaj pedalını görmediğinde bu aracı tam otomatik diye düşünür ancak bu yanlış bir bilgidir.

Bunu net bir şekilde anlayabilmek için simgelerden yola çıkalım. Bir aracın vitesinde P – R – N – D gibi harfleri görüyorsanız o zaman bu araç yarı otomatik vitestir.

Harflerin ne anlama geldiğini merak ediyorsanız onu da aşağıda açıklayalım

· P (Park):  

· R (Rear / Reverse): Geri geri gidersiniz

· N (Neutral): Otomobil boşta demektir.

· D (Drive): Araç bu viteste hareket eder.