info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Yabancı Plakalı Araç İle Kaza Yaptım Ne Olur?

Artık sürücüler araçlarındaki kasko ve zorunlu sigorta hakkında her şeyi iyi biliyor ve bu konuda kendileri için gerekli olan tüm bilgilere de sahipler. Üstelik düzenli olarak takip ettikleri Hksigorta.com.tr adresimizden sürekli güncel haberleri alarak bilgilerini de tazeleyebiliyorlar.Fakat öyle bir kaza var ki tahmin ediyorum ki sürücülerin bu durum çok fazla akıllarına gelmiyor. En azından başlarına gelmeyenlerin diyebiliriz. Kaza ise yabancı plakalı bir araçla çarpıştığınız zaman ne yapmanız gerektiği ile ilgili. Çünkü bu konuda izlenecek yolun ne olduğu da bilinmiyor.

Bu makaleyi neden ön plana çıkardık derseniz Türkiye konumu itibariyle oldukça kritik bir noktada ve dünyanın pek çok ülkesinden tırlar, otomobiller bizim ülkemizi kullanarak geçiş yapıyorlar. Bunun yanı sıra ülkemizde yaz olduğu zaman hatırı sayılır bir gurbetçi trafiği oluyor ve bu araçlarda bizimle trafikte aynı anda seyrettiği için her an kaza riski söz konusu. Beklenmedik bir anda bu yabancı plakalı araçlarla çarpıştığında ise başınıza neler gelebileceğine aşağıda değineceğiz ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki yabancı plakalı araçların en çok kazaya karıştığı yollar otobanlar oluyor. 

Yeşil Kart Sigortası

Bu konuda geliştirilmiş olan yeşil kart sigortası mevcut. Sigortanın amacı ise Türkiye sınırları içerisinde kaza yapmış olan yabancı plakalı bir aracın ya da yurtdışına çıktığınız zaman türk plakalı aracınızla kaza yapmanız durumunda meydana gelen hasarları güvence altına almak. Yaptıracağınız yeşil kart sigortası ile birlikte hangi ülkeye giderseniz gidin zorunlu trafik sigortasını yaptırma mecburiyetiniz ortadan kalkacaktır. Yeşil kart sigortası olan bir araç hangi ülkede olursa olsun o ülkenin sigorta prosedürüne göre işlem yapabilir ve hasarın tazmini bu şekilde karşılanır. Türkiye’de ise bu şekilde meydana gelen hasarlarda ödeme Motorlu Taşıt Bürosu’dur.

Kazanın ihbarı Motorlu Taşıt Bürosu’na ulaştığı zaman buradan direk olarak taraflara bilgi verilir ve gerekli durumun tespit edilmesi için eksper görevlendirilir eksperin hazırlamış olduğu rapora göre kazanın bedeli için ödeme çıkarılır.

Ancak sizinde bulunla birlikte yapmanız gereken önemli belgeleri teslim etmektir.

Yabancı Plakalı Araçla Kazada İstenilen Belgeler (Bedensel Zarar Olmuş İse)

  • İki tarafında imzalayacağı kaza tespit tutanağı. Bedensel bir zarar söz konusuysa polis ya da jandarmaya haber verilmeli.
  • Yabancı plakalı aracın plaka numarasını, markasını, modelini ve geldiği ülke not edilmelidir.
  • Yabancı plakalı aracın Yeşil Kartını veya sigorta poliçesini veya poliçenin fotokopisini alınmalıdır.
  • Derhal Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu aranıp bilgi verilmelidir.

Maddi Hasarlı Kaza Durumunda

  • Poliçe fotokopisi
  • 2-Kaza Tespit Tutanağı
  • 3-Alkol raporları
  • İfade tutanakları,
  • Her iki sürücünün ehliyet ve ruhsat fotokopisi
  • Kaza fotoğrafları