info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Özel Hastane Muayene Ücretleri

Özel hastaneler bilindiği üzere hastalardan belli oranda ücretler alınıyor. Bu da hastanenin bulunduğu sınıfa göre değişen rakamları beraberinde getiriyor. Çünkü bazı hastanelerde bulunan doktorların uzmanlık dereceleri daha yüksek olabiliyor. 2018 yılı için özel bir hastanede muayene olmak istediğiniz de SGK'dan katılıma ayrılmış olan pay 15 TL gibi bir rakamdır. Peki SGK katılım payı ne demektir?

 SGK Katılım Payı Nedir?

Aile hekimine, üniversite hastanesine, devlet hastanesine ve özel hastanelere gittiğinizde muayene  olma durumunuza göre SGK kendinizin karşılamış olduğu rakamların dışında tedavi için ekstra sizden ücret isteyceklerdir. Bunun yanı sıra ilaç ücretinin de bir kısmını hasta kalan kısmını da SGK öder. bu halk arasında bilinen ismiyle de ilaç katılım payı veya muayene ücreti şeklinde isimlendirilecektir. Özel bir hastaneye gittiğiniz de SGK katılım payının dışında eğer ki bir ödeme yapılması tercih edilmiyorsa bu durumda Ankara Tamamlayıcı sağlık sigortası hizmeti almanız gerektiğini de hatırlatırız. Çünkü tamamlayıcı sağlık sigortası yapan birisi özel hastaneye gittiğinde katılım payı ödemezler. Ödeyeceğiniz para ise sadece SGK katılım payı olacaktır.

SGK Katılım Payı Oranları

Doktora gittiniz ve doktor size ilaç yazdı. Bu ilacı almak için eğer ki çalışıyorsanız sizden %20 oranında bir ödeme yapmanız istenecektir. Emeklilerde ise katılım payı direk olarak istenmez maaşlarına kesinti olarak yansır. Mesela bunu bir örnekle özetleyecek olursak sizin aldığınız ilacın değeri 100 TL ve emekliyseniz ödeyeceğiniz rakam 10 TL olurken çalışanlar 20 TL ödemek zorundadırlar. 

Devlet hastanelerinde hastaların muayene için ödeyecekleri ücret ise 6 TL eğer ki bir üniversite ya da araştırma hastanesinde muayene olursanız burada 7 TL ödemek durumundasınız. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi eğer ki siz tedavinizi özel hastanede yaptırıyorsanız o zaman 15 TL muayene katılım payı ödemesi yaparsınız. Sunulan bu hizmet neticesinde çıkarılan bu bedel siz hastaneye gittiğiniz zaman sizden tahsil edilecektir.

Muayene Katılım Payı için Sorgulama

Hastalar, özel hastanelere gittiklerinde genelde sıkıntılı zamanlarda olduklarından dolayı muayeneye ödedikleri ücretleri dikkate almazlar. Ancak hastalık geçip normale döndüklerinde bu durum kafalarına takılabilmektedir. Bunun içinde muayene katılım payı için sorgulama yapılabilir.