info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Resmi Tatillerde Açık Sigortacı Var mı

Sigorta acentelerinin şirketlerle olan ilişkisinde mutlaka bir takım önemli hususlara dikkat etmeleri gerekiyor. Bu sayede müşteri memnuniyeti artırılmış olabileceği gibi aynı zamanda sigorta sektörüne duyulan güven de artırılmış olacaktır. Her sigorta acentesinin ilk dikkat etmesi gereken konuların başında dürüstlüğü geliyor. Bu sayede güven daha da pekiştirilmiş olacaktır. Sigorta acenteleri hem sigortalının hem de sigorta şirketinin haklarını ve çıkarlarını korumak durumundadır. Bunun içinde önceliği tarafsız davranmaktan gelir. Bir sigorta acentesinin görevi memnuniyeti sağlamaktır bunun içinde hizmet verdiği sektör içerisinde mutlaka bu şekilde hareket etmelidir.  Günümüz dünyasında sigorta şirketleri ve acenteleri bu gibi durumlara çok dikkat ettiği gibi aynı zamanda şirketler genel olarak kültürel olaylara ve sosyal konulara destek vererek kendilerini daha fazla ön plana çıkarmaya çalışırlar.

Sigorta sektörü içerisinde rekabetin de makul olması ve anlaşılır bir seviyede olması gerekir. Haksız bir şekilde rekabet edilmesi beraberinde iş yaşamına da aykırı olacağından dolayı mutlaka belli düzenlemeler doğrultusunda hareket etmesi gerekir.  Şimdi buradan baktığımızda ise karşımıza şöyle bir durum çıkıyor. Her sigorta şirketinin haftalık 45 saat çalışması mümkündür. Bu 45 saat ise haftanın 7 gününe bölünür bu da tahminen günde 7 saatlik bir çalışma şeklidir. Ancak hafta sonları tatil olduğunuzu düşünürseniz burada günlük bir sigorta şirketinin çalışma saati 11’den fazla olmaz. Ancak sektöre göre yapılacak olan çalışma mesainin başlama ve bitim saatlerini de farklılaştırabilir. 

Resmi tatillerde ise sigorta şirketlerinin çalışma prensibine baktığımızda ulusal günler, bayramlar, ya da zorunlu nedenlerden dolayı işin durması ve çalışma yapılmamasına ilişkin olarak işveren mesai talep edebilir ve bu durumda da çalışma mümkün olacaktır.

Telafi çalışmalarına baktığımız zaman ise şunu görüyoruz ekstradan çalışma saati 3’ü geçmemesi gerekir. Ancak genel olarak haftalık çalışma saatinin 45’i geçmemesi önemli bir konudur. Sigorta şirketleri de tüm sektörlerde olduğu gibi iş kanununa tabidir. Bunun için bankalar ya da diğer finans şirketleri gibi çalışmak zorundalardır. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki sigorta şirketlerinin Pazar günü açık olması beklenemez.

Hk Sigorta size resmi tatillerin dışında sigorta kesebilecek Ankara’nın en güçlü ve büyük sigorta acentesidir. Sitemiz üzerindeki müşteri hizmet telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.