info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır

Araçlarda güvenlik aksamlarının en önemli kısmını fren balatası oluşturmaktadır. Dolayısıyla sizin aracınızla seyir halindeyken kendinizi güvende hissetmeniz için fren balatalarının sağlam olması ve eskimesi halinde değiştirilmesi gerekir. Araçta bulunan her parçanın bir kullanım ömrü vardır. Dolayısıyla parça ömrünü tamamladığı zaman mutlaka değiştirilmesi gerekir. Parçaların ömrüne baktığımız zaman ise hepsinin farklı farklı zamanlarda olduğunu görebiliriz. Yani bazı parçalar kısa süreli olurken bazılarının da çok daha uzun ömürlü olduğu bilinir. Balata için konuşacak olursak ortalama olarak 50 bin kilometre sonrasında değiştirilmesi gerekir. Lakin bu birazda sürücünün karakterine göre değişen bir durumdur. Yani sık fren yapan ya da çok yol yapan biriyseniz bu durumda fren balatalarınızın ömrü daha kısa olacaktır. O nedenle de kilometre konusunda tam bir bilgi vermek bir anlamda doğru olmayacaktır. Peki, aracınızı uzun süreden beri kullanıyorsunuz ve frenlerinin ne durumda olduğunu bitip bitmediğini merak ediyorsunuz. Ne yapmanız neleri gözden geçirmeniz gerekiyor ki fren balatanızın bittiğini anlayasınız.

Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Öncelikli olarak fren balatasının aracın bakımları sırasında mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Sürücüler ise araçlarının fren balatasının bittiğini basit bir şekilde fark edebilir. Bunun için izlenmesi gereken 3 yol vardır.

Bunlardan birincisi frene bastığınız zaman aracın ön tekerleklerinden aşırı derece de ses çıkıyorsa mutlaka kontrol etmeniz gerekir. Çünkü bu en çok şüphe edeceğiniz bir durum olacaktır. 

İkinci yöntem ise frenleriniz artık eskisi kadar tutmayacaktır. Yani siz frene bastığınız zaman bir boşluk hissediliyorsa artık değiştirmenizin vakti gelmiştir demektir. Buradaki boşluktan kastımız ise pedala bastığınız zaman frenler aşağıdan tutmaya başlayacaktır. 

Son olarak ise yapmanız gereken işlem parmağınızı aracın jantlarının içine doğru koymak. Eğer ki balatanın eni parmağınızdan daha inceyse bu durumda artık değişim vakti de gelmiştir demektir. Ancak size uyarımız bunu yaparken mutlaka balatanızın soğuk olmasını sağlamalısınız. Aksi takdirde parmağınızı yakmanız söz konusu olacaktır.

Fren balatası yapılırken fiyatları konusunda her serviste farklı olabilir. Bunun içinde öncelikli olarak alacağınız balatanın mutlaka orijinal olmasını sağlamalısınız. Aksi takdirde beklediğiniz performans gerçekleşmeyebilecektir.

Hk sigorta olarak biz aracınızın her bakımı sırasında fren balatalarının kontrol edilmesini öneriyoruz.