info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araçla Yurtdışına Çıkarken Nelere Dikkat Edilmeli?

İsteyen herkes istenilen birkaç belgeyi hazırladıktan sonra kendi aracıyla yurtdışına çıkabilir. Özellikle siz yurtdışı turlarının o sıkıcı havasına maruz kalmadan kendi özgürlüğünüzün tadına varmak istiyorsanız yeni yerler görüp yeni yerler keşfetme niyetindeyseniz o zaman bunu deneyebilirsiniz. Eğer ki bunun için her hazırlığınız tamamsa o zaman gaza basıp gitmekten sizi kimse alı koyamaz üstelik uzun yol sürüşünden memnun kalan biriyseniz bu sizin için muhteşem bir deneyim olacaktır.

Yurtdışına aracınızla gitmenin elbette ki artıları ve eksileri olacaktır. Kendi aracınızla çıktığınız yolculukta istediğiniz yere istediğiniz zamanda ulaşabilirsiniz. Üstelik yanınıza alacağınız eşyalarında ağırlık hafiflik gibi bir problemi olmayacak. Siz güvenlik sınırlarını ihlal etmediğiniz sürece hiçbir sıkıntısı yok. Kendi aracınızla istediğiniz gibi hareket edip durabilirsiniz. Ve dilediğiniz yerde mola sizin hakkınız. Birbirine yakın olan ülkelerde günübirlik gezmeler yapabilir ve her yerini de gezip keşfedebilirsiniz. Kısacası ekstra masraflardan kaçınmadan tatil yapmak önemlidir.

Kendi aracınızla yurtdışına çıkacaksanız öncelikli olarak çok evrak hazırlayacağınızı bilmelisiniz ve bunun da elbette belli kuralları var. Trafiğin akış yönünden nasıl olduğu ve ışıklar gibi. Yanınızda bir rehberiniz de olmadığına göre o zaman rotanızı kaybetmek gibi bir durumda söz konusu olabilecektir. Peki, yurtdışına çıkmak istediğiniz de hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğini biliyor musunuz?

Yurt Dışına Yolculuk İçin Gerekli Belgeler

Yurtdışına çıkarken öncelikli olarak ehliyetinizin olması gerektiğini hatırlatmamıza sanıyorum ki gerek yok. Bunun yanı sıra pasaportunuz, vizeniz ve aracınızın ruhsatı, bir de seyahat sigortası ve yeşil kart sigortası yaptırmanız gerekiyor.

Yeni çıkan ehliyetlerin amacı uluslararası anlamda geçerliliğinin olması dolayısıyla mevcut ehliyetiniz eski ise o zaman yenilemeniz gerekiyor. Bu sayede yurt dışında araba kullanmanız için bu yeterli olacaktır

Aracınızla yola çıksanız ya da başka bir araçla yola çıksanız yanınızda pasaportunuzun olması şart ve onun tarihlerinin de elbette ki güncel olması gerekiyor. Vizenizin başlama ve bitiş tarihlerini de unutmayın. 

Yolculuk yapılacak olan aracın sizin üzerinize olması ya da aracın sahibinin de sizin yanınızda bulunması şart. Araç sahibi kim ise gelmeyecekse o zaman size vekaletname vermesi gerekiyor.

Bir haftadan bir yıla kadar değişen sürelerde alınabilen seyahat sigortası, hastalık ve ya kaza durumlarında sizi ve beraber seyahat ettiğiniz kişilerin tedavisini karşılıyor. Poliçenin seyahat edecek tüm kişileri kapsaması ve vize tarih ve standartlarıyla uyumlu olması gerekiyor.