info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Muayenesiz Araç Satılabilir mi?

Türkiye’de araç muayeneleri bilindiği gibi artık TÜV TÜRK kontrolünde yapılıyor ve sistem yeni yönetmeliklerle daha fazla noktada kontrolü eline sağlamış oluyor. Buradaki amaç ise tamamen insan canının ve malının güvenliği için yapılıyor. Yeni bir araç için muayene bir sorun teşkil etmezken çoğu eski model araçlarda ortaya çıkan masraflarda insanların araç muayenelerini yaptırmamalarını sağlıyor. Bunun içinde bu durumun önüne geçebilmek için yapılan bu düzenleme eski araçlarında sıkıntıya düşmesine neden oldu.

HK sigorta olarak bizim yaptığımız araştırmalarda karşımıza en çok araştırılan bir konu olan muayenesiz araç satılabilir mi? sorusu çıktı. Bizde merak ettiğiniz bu konuyu size açıklayalım istedik. 

Muayenesi Bitmiş Araç Satış Yapılır mı?

Bir sürücü aracını satmaya karar verdiği zaman satış işlemlerini noterde yapması gerekiyor. Dolayısıyla noterde aracın vergisinden, cezasına ve muayenesine varıncaya kadar her türlü bilgiye anlık olarak ulaşabiliyor ve araçta bir şekilde eksiklik söz konusu olduğu zaman satış işlemine devam edilemiyor. Bu da muayenesiz bir aracın satışının yapılmasını imkansız bir hale dönüştürüyor. Tahmin ediyorum ki sorumuzun başlığı olan yanıtı burada net bir şekilde vermiş oluyoruz.  Şimdi kafanızda başka bir sorun canlanıyor olabilir buna bir çözüm yok mu?

Hemen onu da anlatalım. Eğer ki muayene yaptıramıyorsanız o zaman izleyeceğiniz farklı bir yol bulunuyor. Biraz zahmetli ve masraflı satıcı ve alıcı için biraz yük getiren bu işlem ise şu şekilde oluyor. 

Muayenesiz Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Muayenesiz aracın satışı noterden yapılmıyor. Bunun yerine satış işlemini çekme belgesi olarak yapmanız gerekiyor. Yani bulunduğunuz yerdeki emniyet müdürlüğünün tescil birimine gidiyorsunuz ve bu şekilde satış işlemini yapıyorsunuz. Ancak bu satışın normal satıştan farkı araç artık trafiğe çıkamaz. Alan kişinin bu arabayı tekrar muayene ettirmesi ve muayenesinin tamamlanmasını sağlaması gerekiyor. 

Kısacası muayenesi olmayan araç satılır mı konusuna evet diyebiliyoruz ama satış yapılan araç bu şekilde trafiğe çıkamaz bunu da belirtmemiz gerekiyor. Özellikle hasarlı araçların satışlarında bu yöntem sıklıkla uygulanır. Araç muayeneye gidemeyecek durumda olduğu için alıcı çekme belgeli olarak alır ve tamirini ve eksiklerini tamamlayarak aracı tekrar trafiğe sokar. Bu şekilde araç satışı normal piyasa değerinin bir miktar altında olur çünkü alıcı kişinin muayene ve emniyet masrafları da hesaba katılarak araç değerinden düşülür.