info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kaza Tespit Tutanağı Ne Zaman Tutulmaz?

Trafikte seyir halinde olsun ya da olmasın iki aracın kazaya karışması sonrasında kaza tespit tutanağı tutulması gerekir. Bunun nedeni ise kusurlu olan tarafın tespit edilmesini sağlamaktır. Sigorta şirketleri için kaza tespit tutanağı yapılacak işlemler için çok önemlidir. Bunun için de mutlaka tutulması gerekir. Kaza tespit tutanağının en önemli amacı kazanın ne şekilde meydana geldiğinin belgelenmesini sağlamaktır. Herkes kendi bakış açısından kazayı anlatırken bilirkişi resmi olarak son durumu kayıt altına almış olacaktır. Tutanak işlemlerinin eksiksiz doldurulması içinde mutlaka kaza tespit tutanağı nasıl doldurulur? Bilmek gerekir.

Önceden bir kaza olduğunda ne olursa olsun polis çağrılır ve tutanağın polis tarafından tutulması istenirdi. Ancak Hazine Müsteşarlığı 2008 yılında bir düzenlemeye giderek maddi hasarlı trafik kazalarında sürücülerin kaza tespit tutanağı tutabileceğini açıkladı. Şimdi ise bu uygulama devam ediyor. Amaç ise işlemlerin daha hızlı yürümesini sağlamak ve kazalı olan aracında trafiği etkilememesini sağlamaktır. Çünkü her kaza sakin bir güzergâhta gerçekleşmez. Bazı trafik kazaları vardır ki olduğu andan itibaren tüm trafiği alt üst edebilir.  Bu sürücüler için kolaylık olurken aynı zamanda sürücülerin kaza tespit tutanağı tutmamaları gereken zamanlar vardır.  Bu zamanlar ise aşağıda belirtilmiştir.

Hangi durumlarda Trafik Kazası Tespit Tutanağı Polis Tarafından Doldurulur?

  • Kazaya tek bir araç karışmış ve zarar tek taraflı oluşmuş ise
  • Aracı kullanan kişinin ehliyetsiz ve 18 yaşından küçük olması halinde.
  • Kazaya karışan araçlardan birisinin sigortasının olmaması halinde
  • Sürücü de alkol ve uyuşturucu kullanımı söz konusu ise
  • Sürücünün akıl sağlığında bir problem olması halinde
  • Kazaya karışan araç kamu aracı ise
  • Kamuya ait olan eşyalara zarar verilmiş ise
  • Kaza sonrasında ölüm ya da yaralanma söz konusu olursa

Yukarıda belirtilmiş olan durumlar çerçevesinde araç bir kazaya karışmışsa bu durumda mutlaka sürücülerin kaza tespit tutanağı tutmaması gerekir. Yapılacak olan işlem ise polis ya da orada görevli olan jandarmayı çağırarak olay yerinde beklemek. Aracın bulunduğu yerden hiçbir şekilde hareket ettirilmemesi gerekir.

Sıralı olan maddeler mutlaka polis ya da jandarmanın kaza tespit tutanağı tutmasını gerektiren hallerdir.