info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Sıfır Araca Ekspertiz Yaptırmalı mı?

Bu makalemiz aslında bir uyarı niteliğinde olacak diyebilirim bunun içinde siz 2. El araba kesinlikle almam kim onla uğraşacak diyenlerdenseniz o zaman tam size göre olacak. Bu şekilde düşünmeye bir anlamda kendi kendimize neden oluyoruz çünkü 2.el araç alan birçok kişinin de mağdur olduğunun farkındayız. Bu da o insanların ya da o insanları görenlerin bir daha ikinci el araç almam gider sıfır alırım demesine neden oluyor. Bu düşünceye sahip olan kişilerinde pahalı da olsa gidip sıfır araç aldıklarını görüyoruz.

Peki, sıfır yani yeni alınan bir aracın başına bir iş gelmiş ise ne olacak?

Mesela araç yeni ve tırdan indiriliyor bu sırada araç düşse veya bayinin otoparkında üzerine dolu yağmış olsa, kuşların pisliklerinden boyaları yanmış olsa bu araçlarda yetkili bayilerde sıfır araç diye mi satılacak. Siz hiç olayı bu yönden düşündünüz mü?

Bugün yetkili olan bayilerin biz kurumsalız şeklinde açıklamaları olsa da kendi içlerinde ne dolaplar döndürdüklerinden hiçbirimizin de haberi yok. Tahmin ediyorum ki pek çok kişi yetkili firmalar bu şekilde bir şey yapmaz diyor. Ama onlar yapmaz diye de bir kanun yok.

Yetkili servislerin büyük bir bölümü halkın güvenini kazanmış durumda büyük ihtimalle de bu güven onların markalarının köklü olmasından veya büyük olmalarından kaynaklanıyor. İşe şu şekilde bir açıklama getirelim bu konuyla ilgili sanıyorum biraz daha toparlayıcı olacaktır. sosyal medya üzerinde bu şekilde bir araştırma yaptığınız zaman karşınıza sayısız şikayet ve mağduriyet durumu çıkacak. Bu sayede durumun vahametini de anlamış olursunuz.

Sıfır bir araç satın alınmadan önce başına bir iş gelmesi durumunda araç onarılıp yeniden sıfır şeklinde satanlar var ve bu insanlar sıfır araç almaya gelenlere bunları satıyor alıcıda sıfır bir araç aldım zannederek bunun sevincini yaşıyor. Bayiden alınan sıfır bir araçta boya olması durumunda aracın ciddi bir değer kaybına uğradığı bilinir. Mesela ön kaputu boyalı olan bir araç fabrika çıkışında tahminen 7 bin liralık bir değer kaybıyla sunulacaktır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yeni bir araç alacaksanız her ne kadar firmaya güvenirseniz güvenin mutlaka bir ekspertiz raporu istemelisiniz. Çünkü bu sayede içinizi ve aracınızı güvenceye almış olursunuz.