info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Sigorta Yenileme Nasıl Yapılır?

Sigorta yaptırmış olmak kendinizi, sevdiğiniz kişileri ya da eşyalarınızı olası risklere karşı güvence altına almak demektir. Bunun için bir riskle karşılaşmadan önce mutlaka ihtiyacınız olan sigortanızı yaptırmanız gerekir.  Sigortanızın poliçesi aldığınız limit ve teminat kapsamında zararınızı karşılayacaktır. Siz de bu sayede olası büyük masrafları ödemek durumunda kalmayacak ve bütçenizi de korumuş olacaksınız.

Sigorta yenileme işlemi sizin satın aldığınız sigorta türünüze ve sigorta şirketinin şartlarına göre değişebilir. Bunun yanı sır sigortanın devamlılığı ve hasarsızlık indirimi de aynı kapsamda olacaktır. Özel bir sağlık sigortanız var ve onu ömrünüz boyunca yenileme garantisine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.  Bir müşterinin sigortasını yenilemesinin en önemli nedenlerinin başında almış olduğu hizmetten memnun olmasıyla alakalıdır. Sigortanın hizmetlerinden memnun olan bir müşteri bundan sonraki süreçlerin tamamında aynı şirketten poliçesini yenilemeye de devam edecektir. Genelde uzun yıllar boyunca aynı şirketten hizmet alan bir müşteri olayı artık gönül bağına dönüştürebilir. Bazı şirketler ise uzun yıllar boyunca kendilerinden hizmet alan sigortalılarına özel indirimler de uygulayabilmektedir. Bu indirimler ise sigortalının firmaya daha sadık kalmasına neden olacaktır. Yani kısacası sigorta şirketi ile müşteri arasındaki karşılıklı iletişim ve etkileşim oldukça önemli bir konudur. 

Sigorta yaptırırken özellikle kasko, trafik ve konut sigortalarında hasarsızlık indirim çok fazla önem taşımaktadır. Bu hizmetlerin poliçeleri birer yıllığına yapıldığı için aynı süre sonunda yenilenmesi gereklidir. Poliçenin süresi boyunca eğer ki hasar alınmazsa o zaman küçük hasarlar da poliçeye yansıtılmaz.  Sigorta şirketleri müşterilerinin hasarsızlık durumlarında onları memnun etmek isterler ve bunun süreklilik kazanması içinde primlerinde indirim yaparlar. 

Hasarsızlık indiriminde oran her yıl giderek artar. Yani ilk yıldan sonra başlayan süreç sizin de bundan sonraki yıllarda kaza yapmamanız her yıl bu indirimin birikmesine neden olacaktır. İndirimlerin oranları ise sigorta şirketinden şirketine değişiklik gösterir. Genelde oranların miktarı ise % 30 ile % 65 arasında değişkenlik gösterir.

Sigorta yaptıran birisi farklı nedenlerden dolayı sigorta şirketini değiştirmek isteyebilir. Ama bu durumda onun hasarsızlık indiriminin kaybolmasına neden olmaz.  Hasarsızlık indirimin ortadan kalktığı durumlar farklı bir makalemiz içerisinde belirtilmiştir.