info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Trafik Sigortası Neden Zorunludur

Trafik Sigortası Neden Zorunludur?

Türkiye’de trafiğe baktığınız zaman her geçen gün yeni bir aracın daha eklendiğini ve özellikle de büyükşehirleri ele aldığımız da ciddi bir araç sayısının olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bu başımıza gelebilecek risklerin her gün biraz daha fazlalaşması anlamına gelecektir. Trafik kazaları can güvenliğinizin tehlikeye atılması ve de maddi zarara uğramanıza neden olabiliyor. Zorunlu trafik sigortası ise karayolları trafik kanunlarına göre düzenlenen ve trafiğe çıkan her aracın yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta çeşitidir.

Bilinçli bir sürücü olup trafik kurallarına her ne kadar uymaya çalışırsanız çalışın farklı nedenlerden dolayı trafik kazası meydana gelebilir.

Trafik sigortasının amacı kaza sonrasında karşı tarafa verilen zararın karşılanmasını ağlamaktır. Trafik sigortası kaza yapan bir aracın zararını karşılamaz. Dolayısıyla burada söylenebilecek karşı tarafı güvence altına almak anlamında değerlendirilebilir.

Eğer siz aracınızın trafik sigortasını yaptırmazsanız ya da süresi bittiğinde yenilemezseniz bu durumda aracınızın trafiğe çıkarılması yasal olarak engellenmiş olacaktır. Bir araç sahibinin yükümlülüğü trafik sigortasının süresi bittiği anda başlar ve uzatmak zorundadır.

Trafik sigortasında karşı tarafa ödenecek olan rakamda da bir üst sınır uygular. Bu anlamda zararınız üst limitlere kadar olduğunda karşılanacaktır ve üst limiti ne kadar aşmış iseniz kalan rakam sizden tahsil edilir. Ankara trafik sigortası sayesinde karşı tarafa verilmiş olan zarar güvence altına alınmış olacaktır. Adına zorunlu trafik sigortası denilmesinin amacı da budur.

Trafik sigortasında rakamlar her sene değişmekte ve buna göre primlerde sürekli olarak yenilenmektedir. HKsigorta bu noktada size en uygun teklifleri sunarak ekonomik çözümler bulmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Kasko Sigortasından Farkı Nedir?

Trafik sigortasının zorunlu olduğunu söyledik ama kasko sigortası zorunlu bir uygulama değildir. Araç sürücüleri istedikleri zaman araçlarına kasko sigortası yapabilirler. Bazı insanların araçlarına kasko yaptırmamasının nedeni ise kasko ücretlerinin trafik sigortasına göre daha yüksek olmasıdır. İşleyişe baktığımız zaman ise kasko trafik sigortasının tam tersidir ve karşı tarafın değil sizin maddi kayıplarınızı karşılar.

Biz Ankara trafik sigortası firması HKsigorta olarak sizin için her zaman en uygun çözümleri sunabiliriz.