info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Otomatik Şanzıman Yağı Değiştirilir mi?

Otomatik şanzıman yağı değiştirilir mi sorusuna vereceğimiz yanıtın net ve anlaşılabilir olabilmesi için öncelikli olarak otomatik şanzımanın çalışma mantığına bakmak gerekiyor. Hk sigorta olarak sizi bu konuda sıkmadan hemen yanıt verelim. Motorun çevirme gücü şanzıman pompasının çevrilmesine neden olur. Bu pompa yağın basınçlı bir şekilde itmesinden kaynaklanır ve bu sayede şaft dönmekte başlar. Bu konu hakkında daha sonra size detaylı bilgiler de aktarabiliriz. Kısacası şanzıman yağının otomatik araçların canı olduğunu anlayabilirsiniz.

Otomatik Şanzıman Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Genelde motor bölümünde aynı motor yağında olan kontrol çubuğu gibi şanzıman yağının da kontrol edilebilmesini sağlayacağınız bir çubuk vardır. Bu çubuk şanzımanın hemen üzerinde olur. Motor rahatlıkla bulabilmeniz içinde motorun yağ kontrol çubuğundan farklı bir renkte üretilmiştir. Örneğin motor yağ kontrol çubuğu sarı renkte ise şanzıman yağ çubuğu turuncu renktedir. Bu çubukla şanzıman yağının seviyesini de kontrol edebilirsiniz. Motor yağ çubuğunda minimum ve maxsimum yazısı vardır. Ancak şanzıman yağ kontrol çubuğu üzerinde hot-colt yani Türkçesi sıcak soğuk şeklinde işaretler yer almaktadır. Bu da aracınızın motoru sıcakken baktığınız da yağ seviyesi hot motor soğukken baktığınız da ise colt olarak görülmelidir. Eğer ki şanzıman yağınız bu seviyenin altında ya da üzerindeyse bu durumda aracınızın çalışması da etkilenecektir.

Otomatik Şanzıman Yağı Eksik Olursa Ne olur?

Otomatik araçlarda şanzıman yağı kaçaklardan dolayı eksilebilirler. Dolayısıyla böyle bir durumun meydana gelmesi durumunda aracınızın da kavramasında gecikme olacaktır. Yani siz gaza bassanız bile aracınız gitmemeye başlayacak ve vites geçişlerinde de aracınız sarsıntılı bir şekilde çalışır. Bu durumu aynen manüel bir araç kullandığınız da baskı balata nasıl bitmiş olursa aynı şekilde düşünebilirsiniz.

Aracınızın şanzıman yağı bittiğinde onu kesinlikle kullanmamalısınız çünkü şanzıman içerisindeki lameller bu yağın içerisinde çalışması gereken parçalardır. Bu parçaların kullanımı ömürlüktür ve araçta aşınarak bozulmayan tek parçalardır. Ancak dediğimiz gibi yağsız kalmamalar durumunda. Kısacası basit bir şanzıman yağı bitmesi sonucunda aracınızı ciddi bir masraftan uzak tutmak istiyorsanız bu yağı mutlaka tamamlamanız ve değiştirmeniz gerekir. Bunun içinde yukarıda bahsettiğimiz durumları fark ettiğiniz de mutlaka aracınızı en yakınızdaki şanzıman yağı değiştiren bir teknik servise mutlaka götürmelisiniz. Hatta gitmek için bir çekici çağırmanızı da tavsiye edebiliriz. Hksigorta olarak bizden yaptıracağınız kasko sigortası ya da zorunlu trafik sigortasına ek bir teminatla bu hizmeti satın alabilirsiniz. Bu sayede nerede olursanız olun ücretsiz olarak çekici hizmeti alabilirsiniz.