info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Anahtar Kaybı Teminatı Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Kaskoda anahtar teminatı ile ilgili makalemizi sizinle paylaşmıştık. Eğer ki bu teminat hakkında bilgisi olan yoksa anahtar kaybı teminatı nedir? Başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz. Makalenin içeriğinde bu teminatı yaptırmanız halinde nelerden faydalanabileceğiniz açık bir şekilde belirtilmiştir. Ancak anahtar kaybı teminatı yaptırdınız fakat bu teminatın neleri kapsadığı ve kapsamadığını da merak edebilirsiniz. Bunun için bu yazımızda kaskoda anahtar kaybı teminatı hangi durumlarda ödeme yapmaz bu konu hakkında bilgi verelim istedik.

Eğer ki siz aracınızın anahtarını hırsızlar zor kullanmadan kapılar ve pencereler açık bir şekilde park etmişseniz ve anahtarınız çalınmışsa o zaman böyle bir durumda başınıza gelebilecek herhangi bir durumda anahtar kaybı teminatı devre dışında kalacaktır. Kısacası aracınızın anahtarını kesinlikle araç üzerinde bırakmamalısınız.

Aracınızın bir dolandırıcılık ya da güveni kötüye kullanım neticesinde çalınması halinde.

Aracın anahtarının üzerinde bırakılarak aracın çalınması halinde.

Aracınızı bir yere bıraktığınızda kanuni olarak almanız gereken bir belgenin olmaması halinde eğer ki aracınız bu kişiler tarafından çalınırsa. Teminat dışında kalacaktır. Bunun içinde özellikle aracınızı bir otopark görevlisine anahtarıyla birlikte teslim ediyorsanız mutlaka karşılığında bir belge almalısınız. Çünkü bu belge ile birlikte sürecin kontrol edilmesini de sağlamış olacaksınız.

Yedek Anahtarım Yok Kasko Yapabilir miyim?

Bir kasko planlanıyorsa o zaman ek teminatta anahtar kaybı istenmesi halinde mutlaka yedek anahtarının da olması gerekiyor. Ancak yedek anahtarınız yoksa bu durumda mutlaka yedek anahtarınızın olmadığını da not olarak düşürmeniz gerekiyor. Eğer sizin yedek anahtarınız yok ve siz var demişseniz o zaman böyle durumda kasko sigortası size ödeme yapmayacaktır.

Örneğin; aracınız çalındı ve siz karakola gidip tutanak tutturacaksınız. Aracınızın ilk sahibi araç starken yedek anahtarı olmadığını söyledi ve vermedi. Ancak polis memuru sizden yedek anahtar istiyor ve yedek anahtarı bulunamadı diye tutanağa not düşüyor ve kaskoda şirketi de dönüp poliçenize bakıyor. Şayet poliçenizde not yoksa bu durumda ödeme yapmayı reddediyor.

Sigorta firmaları kasko tekliflerini düşürmek için teminat kapsamlarının daha da daraltılmasını sağlayabiliyor. Mesela şu şekilde belirtelim eğer ki aynı aracı eşiniz ve sizde kullanıyorsanız o zaman kaskonuzu çoklu olarak belirtmeniz gerekiyor. Aksi takdirde ödeme yapılmayacaktır.