info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Daha önceki yazılarımızda size ev alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği, DASK sigortasının yaptırılıp yaptırılmadığı ve konut sigortaları hakkında bir takım bilgiler vermiştik. Bu makalemizde ise Ada parsel sorgulama nasıl yapılır? Bu konu hakkında açıklamalar yapalım istedik. Yeni bir ev alırken öncelikli olarak risklerin ne kadar olabileceğine göz atmak gerekiyor. Bunun içinde alacağınız eve ait tapu sorgulama ve tapu üzerindeki ada parsel sorgulama işlemini yapmanız gerekiyor. Çünkü yeni bir ev almak istediğinizde bunu bir hevesle yaparken sonrasında da hüsrana uğrayabilirsiniz. 

Öncelikli olarak birlikte çalışacağınız emlakçı ya da gayrimenkul danışmanınız satın almak istediğiniz mülk ile ilgili ada parsel sorgulamasını yapmanız gerekiyor. Onlar sizin için mutlaka bu kontrolleri yapmalıdır. Bu konunun hukuki derinliği olan bir durum olduğunu söyleyelim bunun içinde mutlaka bir uzman desteğine ihtiyacınız olacaktır. 

İlk aşamanız ise imar planı ve ada parsel sorgulama işlemi olmalıdır. 

Ada ve İmar Adası Nedir?

Emlak konusunda ada denildiği zaman aklınıza etrafı sularla çevrili olan kara parçası gelmemesi gerekiyor. Emlakta bu durum etrafın sokak ve caddelerle çevrili olan parsel toplulukları tanımlanmıştır. Bir ada, eğer ki imar planındaki eserlere göre hazırlanmışsa o zaman buna imar adası şeklinde de tanımlanabilmektedir. İsterseniz konuya parsel nedir? Onunla devam edelim.

Parsel Nedir?

İmar kanununa göre etrafı belirlenmiş olan arazilere parsel denilir. Bu arsalar birleştiğinde ise ada adını alacaktır. Ada parsel konusu hakkında da tam olarak bilgi sahibi olabilmek için bu konularda tam bir hakimiyet olması gereklidir.

Pafta Nedir?

Pafta denildiğinde aklınıza bir harita gelmelidir. Örneğin bunu bir şehrin ya da ilçenin haritası şeklinde düşünebilirsiniz. Bu haritalar belli bir ölçekte hazırlanmış olduğundan dolayı da pafta olarak isimlenmiştir. 

İmar Planı Nedir? 

İmar planı şehrin genel olarak planlamasını sağlayan ve yerleşim düzenini belirleyecek olan planlardır.  İmar planı sayesinde çevredeki yollar ve diğer parseller de belli olacak dolayısıyla sınırlarda çizilmiş olacaktır. Bir emlak üzerindeki tüm bilgiler imar planı üzerinde belirtilmiştir. Başka bir değişle şöyle diyebiliriz imar planı bir konutun ya da gayrimenkulün resmi olarak gösterimidir.