info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Manuel Şanzıman Yağı Değiştirilir mi?

Araçlar kullanıma bağlı olan süre içerisinde belli bir kilometre yapar ve bu görevi yaparken de araç içerisinde ve üstündeki tüm aksamlarda ve parçalarda yıpranmaya başlayacaktır. Özellikle de araç içerisindeki sıvı yakıt ve diğer sıvılar zaman geçtikçe ilk günkü görevini de yerine getirmemeye başlayacaktır. Bunun içinde gerek otomobil üreticileri gerekse teknik servisler sürekli olarak araçların belli bir kilometrede bakımlarının yapılmasını tavsiye eder. Eğer siz o süre sonunda aracınıza gerekli olan bakımı yapmazsanız bu durumda daha beklemediğiniz sonuçlarda aracınızı bekliyor olacaktır. Aracınızla ilgili bir sorun yaşamak istemiyorsanız o zaman mutlaka bakımlarınızı yaptırmanız gerekiyor.

Bir aracın genel olarak bakımını değerlendirecek olursak yağ değişimi, filtrelerinin değişiminin her yıl mutlaka yapılması gerekenler arasındadır bunu tahmin ediyorum ki bilmeyen de yoktur. Ancak bir de aracın şanzıman yağı bölümü vardır ki genelde sürücüler bu konu hakkında bilgisizdir. Bizde yazımızın bundan sonraki bölümünde siz değerli Hk sigorta takipçilerine bu konu hakkında bilgiler verelim istedik.

Manuel Şanzıman Yağı Değişimi

Her manuel araçta şanzıman yağı değişimi yapılmalıdır. Bazı özel servislerde bu konuda fikir sahibi olduklarını iddia eden motor ustaları burada motor yağının değişmeyeceğini iddia eder ancak size uyarımız siz onlara kesinlikle kulak asmayın çünkü yanlışa düşersiniz. Genelde bu insanların amaçları sizi başlarından savmaktır. Alacakları paranın yaptıkları işe değmeyeceğini düşünerek bu yolu tercih ederler. Biz size şunun altını tekrar çizmek istiyoruz. HERŞEYİN MUTLAKA BİR ÖMRÜ VARDIR. Araç üreticileri bu konunun hassasiyetini müşterilerine kataloglarda açık bir şekilde belirtmiştir. Bunun için manuel şanzımanlarda da yağ değişimi yapılabilir.

Manuel Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir?

Bu yağın ne zaman değişeceği konusunda net bir bilgi vermemiz doğru olmaz çünkü her araçta bu süre değişecektir. Araçların şanzımanları ve şanzımanlarının yapısı da birbiriyle aynı değildir. Bu nedenle de aracınızın yetkili servisine bu süreyi sormanız daha doğru olacaktır. Hatırlatmak istediğimiz şey ise bu yağın sürekli değişmesi gereken bir yağ olmadığıdır. Ancak illa bizden aşağı yukarı bir kilometre tahmini belliyorsanız o zaman size 60 bin kilometrede bir değiştirmenizi önerebiliriz. Araçların kataloglarında bu süre genelde 80-100 bin arasında değişir.