info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Çekme Belgeli Araç Nasıl Alınır?

Başlığımızda çekme belgeli araç kelimesini duyduğunuz zaman ilk aklınıza gelenin kötü bir şey olduğunu tahmin edebiliyorum. Çünkü genelde insanlar bu kelimeyi duyduklarında tedirgin olabiliyorlar. Sizinde aklınıza gelen şey aracınızın kaza yaptıktan sonra bir çekici ile çekilmiş olabileceğidir. Bu makalemizde ise anlatmak istediğimiz şey bunun doğru mu, yanlış mı? Olduğunu anlayabilmenizi sağlamaktır. Bu konu hakkında bilginizin olmadığını düşünürsek şunu söyleyebilirim ki belki de karşınıza çıkacak güzel bir aracı alma fırsatı yakaladığınız da bu fırsatı değerlendirmeyeceksiniz. Kısaca konuyu özetlemek için belirtelim. Eğer ki bir aracınız var ve bu artık sizin için fazlalıksa siz de herhangi bir neden göstererek aracınız için çekme belgesi alabilirsiniz.

Çekme Belgesi Nedir?

Çekme belgesi bir aracın kullanılmaması halinde ona boşuna zorunlu trafik sigortası ya da MTV veya Vize parası ödememek için kullanılan bir belgedir. Ancak çekme belgesi olan bir araç trafiğe çıkamaz. Eğer ki bu şekilde trafiğe çıkarsa o zaman karşısına ciddi oranda bir trafik cezası kesilecektir. Bunun yanı sıra ehliyetinizden de ceza puanı gider. Tahmin ediyorum ki para harcamamak için başvurmuş olduğunuz bu yöntemde harcamanız gereken miktardan çok daha fazlasını ödemek zorunda kalmayı kimse tercih etmeyecektir. Zaten bu yönteme başvuranların en büyük nedeni araçlarının fazlalık olması ve artık kullanmak istememesidir. Peki, sizin de kullanmadığınız ve size maddi anlamda külfet olan bir aracınız var ve bu aracınız için sizde çekme belgesi almak istiyorsunuz onun için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Çekme Belgesi Almak İçin Hangi Yolları İzlemelisiniz?

Eğer ki aracınızı trafikten çektirmek istiyorsanız bu öncelikli bir konu bunun içinde bulunduğunuz yerdeki trafik şubeye giderek bir başvuru dilekçesi vermeniz gerekiyor. Bu belgenin yanında size aracınızın vergi borcunun olmadığına dair bir belge götürmeniz gerekiyor. Eğer ki aracınızın tescil belgesi ve plakaları varsa onları da vermelisiniz. Memurlar size yapacağı işlem neticesinde trafikten çekilmiştir belgesi verecekler ve aracınızın tescili silinmiş olacaktır. 

Çekme Belgesi İle Satış Yapılabilir mi?

Çekme belgesi olan bir aracı da satın alırsınız bunun için önce notere gidiyorsunuz ve ücret ödedikten sonra aracı üzerinize alıyorsunuz sonrasında aracı muayeneye götürüyorsunuz ve muayeneden geçtikten sonra artık ruhsatınızı alabilirsiniz. Trafik sigortası da yapıldıktan sonra aracınızı trafikte kullanabilirsiniz.