info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Motosiklet Hırsızlığına Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir

Motosiklet hırsızlığı otomobil hırsızlığına göre çok daha fazladır. Uzun süre para biriktirim nihayetinde almış olduğunuz motosikletinizi kapalı bir alana ya da otoparkınıza koymak gibi bir şansınız yoksa bu durumda sizinde her zaman çalınma riski ile karşı karşıya olduğunuzu söyleyebiliriz. Aşağıda sizlere motosiklet hırsızlığına karşı alabileceğiniz önlemler konusunda bilgiler verdik. Okuyup bunları hayata geçirdiğiniz de motosikletiniz artık güvenli bir alanda olacak demektir.

Park Alanları

Eğer ki apartmanınızın ya da işyerinizin kapalı bir otoparkı bulunmuyorsa o zaman motosikletinizi mutlak ıssız olmayan yerlere bırakmalısınız. Bu sayede sürüklenemez ve kaçırılması sıkıntı yaratacağından dolayı hırsızlar bu riske girmek istemezler. Bu çalınmayı önleyici olmasa da yine de caydırıcı olan bir yöntemdir.

Branda  

Unutmamanız gereken şey motosikletinizin dikkat çekmemesidir. Bunun içinde üzerine sereceğiniz branda sayesinde onu daha da gizli bir hale dönüştürebilirsiniz. Piyasa da motosikletler için satışı yapılan brandalar mevcuttur bunlardan bir tane satın alarak motorunuzun üzerini örtebilirsiniz. Bu yöntemin özellikle de pahalı olan motosikletlerin korunmasında önemli olduğunu söyleyebiliriz.  Üstelik branda sayesinde motorunuzu güneşten, yağmurdan ve çeşitli iklim koşullarından korumuş olursunuz.

Kilit Seçenekleri

Motosikletinizin güvenliğini sağlamak için farklı kilitler mevcut. Örneğin direksiyon kilidi, tekerleklere takılan kilitler disk kilidi gibi alternatifler motosikletinizin güvenliğini artıran faktörler olacaktır. 

Anahtar Tanıma Sistemleri

İmmobilizer olarak da bilinen bu sistemler kontak anahtarının içine yerleştirilirler ve bu sayede motosikletiniz yalnızca anahtarla çalışır bu da hırsızların motosikletinizi düz kontak yapamamasına neden olacaktır.

Alarm Sistemleri

Motosikletlerinizi her zaman gözünüzün görebileceği bir yere park edemezsiniz. Bazen görüş açınızın çok uzağında olabilir. Bu durumda ise alarm sistemi yaptırarak motorunuza müdahale edilmesi halinde alarmın çalmasını sağlayabilirsiniz. bu sistemler artık çok kolay bir şekilde yerleştirilebildiği ve takılabildiği gibi harekete karşı da oldukça duyarlıdır.

GPS Takibi

Aracınız ne olursa olsun çalınmaya karşı geliştirilmiş olan sistemlerin başında GPS gelmektedir. Aracınız çalındıktan sonra bile bu sistem sayesinde nerede olduğunu rahatlıkla bulabilirsiniz. GPS sistemleri motorun çalınmasını engellemez ancak sonraki süreçte işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Kasko Sigortası

Motosiklet hırsızlığına karşı alınacak önlemlerden bir diğeri de kasko sigortasıdır. Motosiklet kaskosu ile aracınızı güvence altına almış olursunuz.