info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Şehir İçinde Araç Kullanmanın Püf Noktaları!

Şehir içinde araç kullanmanın bir takım riskleri var ve bu risklere karşı ne kadar çok dikkatli olur önlem alırsanız kaza oranınız o kadar düşük olacağı gibi daha bilinçli bir sürücü olabilirsiniz. Aşağıda şehir içinde araç kullanmanın püf noktaları hakkında bilgiler paylaşalım istedik.

Yoğun şehir trafiğinde araç kullanırken önce sakin olun çünkü telaş size daha fazla hata yaptıracaktır. Büyükşehirleri düşündüğünüzde ise bu durum daha da sizi zorlayabilir. Çünkü baş etmeniz gereken yalnızca araç değil yaya trafiği de vardır. Şehir içinde araç kullanamayacak kadar acemiyseniz denemeyin çünkü trafik hata affetmez.          

Evinizden ya da ofisinizden çıkmadan önce mutlaka trafiği kontrol etmelisiniz.  Büyükşehirlerde trafiğin yoğun olduğu saatleri kullanmamanız tavsiye edilir ancak mutlaka aynı saatlerde çıkmak zorundaysanız o zaman dikkatli hareket etmeniz gerekiyor. Hız sınırınızı olabildiğince düşük tutmaya gayret edin. Trafikte aşırı hızlı araç kullanmanın bedeli ağır olabilir. Stresli iseniz ya da uykusuzsanız asla direksiyona oturmayın çünkü dikkatiniz bu şekilde dağılacaktır.

Trafikte seyir halindeyken sağ şeridi kullanmaya özen gösterin. Sağ şeritten gitmek her zaman güvenli yolculuk demektir. Bu şeritte hızınızı yükseltemeyeceğiniz için daha iyi olacaktır. Unutmayın ki sol şerit yalnızca gerektiği zaman kullanılmalıdır.

Yayalara dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle de yaya geçitlerine yaklaştığınız zaman hızınızı iyice düşürüp daha fazla dikkat etmelisiniz. Türkiye’de yaya geçitlerinin amacına yönelik kullanılmadığının bilincindeyiz bunun için sizin üzerinize düşen daha fazla dikkatli olmaktır.

Büyükşehirlerde trafik kadar sıkıntılı konulardan biri de taksi ve dolmuşlardır. Olur, olmaz yerde durup hareket etmeleri sizin dikkatinizi dağıtacağı gibi kontrolünüzün de kaybolmasına neden olacaktır. Onlardan ne kadar uzak durursanız o kadar iyidir. Özellikle de arkalarına fazla yanaşmamanızı ve takip mesafenizi korumanızı tavsiye ediyoruz.

Sakin olmak size hiçbir şey kaybettirmez aksine kazanacağınız çok şey olacaktır. Direksiyona geçtiğiniz zaman önce sakin olun ve rahatlayın. Dışarıdan gelebilecek her tehdide karşında sakinliğinizi korumanızı tavsiye ediyorum çünkü bazen sizden kaynaklanmayan hatalar nedeniyle sizde sıkıntıya düşebilirsiniz.  

Yoğun trafiğin çok içinde iseniz o zaman size önerimiz otomatik araç kullanmanız yönünde olacaktır. Çünkü bu sayede daha az stres yaşarsınız.