info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Otomobilinizi Satmadan Önce Bunları Bilmelisiniz

Günümüz teknolojisi her alanda olduğu gibi otomobil teknolojisi konusunda da oldukça büyümüştür. Araçlar elektronikleştikçe ve beyinleri büyüdükçe insanlarda yeni bir araç alırken ya da ikinci el araç alırken işin uzmanına başvurmaktadır. Burada ikinci el konusunda uzman bir destekten bahsettiğimiz zaman ise ekspertizleri gösterebiliriz. İnsanlar araç alırken bu kadar hassas davranırken siz bir satıcı olarak aracınızla ilgili olan hiçbir şeyi saklamamanız gerekiyor. Bu etik anlamda doğru olmayacağı gibi alıcı da bunu zaten tespit edecektir. Eğer ki sizin aracınızla ilgili olarak bilmediğiniz bir kusur söz konusu ise o zaman aracınızı satışa çıkarmadan önce mutlaka bir oto ekspertizine kontrol etmelisiniz. Üstelik buradan aldığınız raporu alıcılara da gösterdiğiniz zaman güvenlerini de kazanmış olursunuz ve bunlar sizin için artı bir puan demek olacaktır. Otomobilinizi satmadan önce aracınızın her şeyini bilmelisiniz.

Aracın Teknik Donanımı

Aracınızda bir kusur varsa onu açıkça belirtin dedik. Çünkü ne kadar açık sözlü olursanız artı puan kazanmanız da o kadar yüksek olacaktır. Bir kusurun saklanması onun ortaya çıkması noktasında da endişe yaratacağından dolayı alıcı gerçekten karar vermiş olsa bile cayacaktır. Karşınızdakinin zamanını almak ve parasını çalmak istemiyorsanız mutlaka açık olun. Bir alıcı yeni araç alacaksa öncelikli olarak aracın kaportasına ve gene durumuna bakacaktır. Dolayısıyla burada ufak tefek sıkıntılar olabilir önemli olan bunları görerek aracınızı almaya karar vermesidir. Motor bölümüne baktığımız zaman ise kesinlikle bunun ayrıntılarının alıcıya bildirilmesi gerekiyor. Motoruyla ilgili bir sorun varsa saklamayın çünkü bu gözden geçmez. İşin diğer bir tarafı ise müşteri bu kusurları fark ettiği zaman eline koz geçeceğinden dolayı fiyat kırmak isteyecektir.

Bazı sürücüler araçlarında kusurları görerek burayı yapmadıkları ve de anlaşarak fiyattan düştükleri biliniyor. Eğer ki alıcı sizin aracınızı gözüne kestirmişse küçük kusurlar kesinlikle göze batmaz yeter ki siz üzerinize düşeni yapın ve kusurları gizlemeye çalışmayın.

Aracınızın muayene durumu ise alıcıyı etkileyen konulardan bir tanesidir. Eğer ki aracın muayenesi bitmeye yakınsa o zaman satmamanızı tavsiye ederim çünkü alıcı direk olarak ona bakacaktır. Muayeneye giden bir araçta da masraf çıkabileceğinden dolayı çoğu kişi bu riske girmek istemez. Aracınızın muayenesini yeni yaptırdığınız da ise artık eliniz biraz daha güçlenmiş demektir ve aracınızda herhangi bir kusur yoktur ve alan kişi 2 sene boyunca sorunsuz binecektir.