info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araçlarda Çakar Lamba Yasak mı?

Hepimiz için araçlarımız önemli ancak bazı yaşlardayken gençliğin vermiş olduğu heyecanla birlikte araçlarımızda farklılıklar yapma arzusu doğuyor. Bunlardan bir tanesi olan araçlarda çakar lamba bulundurulması kanunen yasal olmasa da gençlerin başvurdukları yöntemlerden bir tanesi olarak görülüyor. Gençlerin araçlara çakar lamba taktırmasının amacı bunun bir hobi olduğu ve diğer araçlara karşın bir üstünlük sağlama isteğidir. Çünkü çakar lamba kullanılmasına müsaade edilen araçlar emniyet, jandarma gibi geçiş üstünlüğü bulunan araçlarda oluyor. Özel otomobillerde olmaması gereken bu çakar lambaların kullanılması beraberinde trafikte bir takım sorunlarında meydana gelmesine neden oluyor. 

Çakar Lamba ve Işık Kullanımı Resmen Yasaklandı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çakar lambanın olması gereken geçiş üstünlüğü olan araçlar vardır. Bu araçların dışında kullanım halinde de amacının dışında bir işlem olacağından dolayı emniyet bu konuda müsaade etmiyor. Bir sivil araçta çakar lamba tespit edilmesi durumunda bunun para cezasının yanı sıra park ve söküm işlemi de olacaktır. Yani aracınıza çakar lamba taktırıyorsanız başınıza gelebilecek sorunları da şimdiden kabul etmiş olursunuz. Trafik kanunun 26–2. Maddesine göre trafikte polis aracı dışında seyir halinde olan araçlara cezai işlem uygulanması kararı alınmıştır. Bu da sorunun yanıtı olarak resmen yasaklanmış demek olacaktır.

Çakar Lamba ve Işık Kullananlara Ceza Geliyor

Karar resmi gazete de yayınlandıktan sonra resmen de yürürlüğe girmiş durumda. Eğer ki polis aracının dışında sivil bir araçta çakar lamba bulunuyorsa ve tespit edilmiş ise o zaman karşılaşılacak olan ceza rakamı da 95 TL olarak belirlenmiş. Araç bir kez çakar lambadan ceza yedi ancak yeniden taktırdı bu kez ikinci kez çakar lamba ile karşılaşılması durumunda aracın bağlanmasına karar verilecektir.  Çakar lambalar bilindiği üzere mavi ve kırmızı renkte oluyorlar. Ancak kanunda yalnızca bu iki renk değil aynı zamanda tepe lambası, siren gibi farklılıkların kullanılması da yasaklanacak. Bu tarz çakarlar yalnızca itfaiye ve ambulansta olabilecek. Bu uygulama aslına bakarsanız çok uzun zamandan bu yana yasaktı ancak polis ekipleri çok fazla üzerinde durmuyorlardı. Son gelen uyarılar sonrasında ise polislerin bu denetimleri daha fazla artırılmış oldu.