info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Alkollü Olarak Yapılan Kazada Sigorta Ödemesi

Alkollü Olarak Yapılan Kazada Sigorta Ödemesi

Karayollarında meydana gelen kazalara baktığımızda hepsinin masumane bir şekilde gerçekleşmemiş olduğunu görebiliyoruz. Bu kişinin vücut fonksiyonlarını ve zihnini olumsuz yönde etkileyecek olan alkol kullanımı sonrasında da kazaya neden olması şeklinde örneklenebilir. Alkol insan vücudunu ciddi ölçüde etkilediğinden dolayı araç kullanırken alkol alınmaması ve alkollü bir şekilde trafiğe çıkılmamasını gerektiriyor. Aksi durumda bir kaza neticesinde istenmeyen sonuçlardan en büyüğü olan can kaybına dahi neden olabilmektedir. Alkollü araç kullanmamak önemli ancak tüm uyarılara rağmen bu şekilde trafiğe çıkmış bir sürü beraberinde kaza yaparsa o zaman aşağıda bahsedeceğimiz durumlara da kendini hazır tutması gerekir. Yani alkollü olarak yapılan kazada sigorta ödemesinden tutun da alınacak cezaya varıncaya kadar hepsinin muamelesi daha ağır olacaktır. Öncelikli olarak alkollü bir kişinin kaza yapması ve karşı tarafa hasar vermesi neticesinde neden olan sigorta ödemesi konusunda bilgi vererek başlayalım.

ALKOLLÜ SÜRÜCÜ HASARA NEDEN OLDUĞUNDA SİGORTA ÖDEMESİ

Alkollü bir sürücü araç kullanırken kaza yaptı ve karşı tarafa hasar verdi bu durumda ödeme alabilmesi mümkün değildir. Çünkü hazırlanan poliçelerde ve de daha da önemlisi Yargıtay kararlarında alkollü araç kullanımında ödeme teminat dışında kalır şeklinde açık bir belirtme vardır. Bunun içinde alkollü araç kullanan kişilerin sonuçta meydana gelebilecek zararları kabul etmiş olması gerekir.

Bu daha önce alkollü sürücülerin mahkemeye yapmış oldukları başvurularla da ispatlanmış olan bir karardır. Eğer ki bir kişi alkollü olarak kaza yapıyorsa mahkeme açılan bu davayı düşürür.  

ALKOLLÜ TRAFİĞE ÇIKMAMAK

HKsigorta olarak biz müşterilerimizin tamamını sigorta işlemleri sırasında bu önemli ayrıntı noktasında uyarırız. Genelde araç sürücüleri bu durumun kasko sigortası poliçesiyle ilgili olduğunu düşünürler ancak zorunlu trafik sigortası uygulamasında da sonuç bununla aynı olacaktır. Bunun için size uyarımız alkollü olarak kesinlikle ve kesinlikle araç kullanmayınız. Bu işin maddi olan bölümü ancak bir de manevi olan yanı vardır ki bu ayık olduğunuz zaman canınızı çok fazla sıkabilir. Kendinizi ve çevrenizdekileri güvende hissettirmek için sigortasız ve alkollü olarak trafiğe çıkmamalısınız.