info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılıyor

İkinci el bir otomobil alacaksanız bunun bir takım riskleri vardır. Yani alacağınız aracın geçmişini bilmiyor olmak sonrasındaki süreçte sizi nelerin bekleyeceği konusunda da belirsizlik yaratacaktır. Bunun içinde birikimlerinizi çöpe atmamak ya da aracınızı aldıktan sonra yüksek tamir masraflarıyla karşılaşmamak istiyorsanız hasar kaydı sorgulama işlemi yapmanız gerekiyor. Bu işlemi hiç yapmadınız ise hemen söyleyelim çok basit SMS göndererek 5 dakika içerisinde araçla ilgili sonuca ulaşabiliyorsunuz.

İkinci el araç almak isteyenlerin çoğu artık hasar kaydı sorgulama işlemi yaptıktan sonra araçla ilgili tutumlarını değiştiriyorlar. Peki, nasıl sorgulanır. Cep telefonunuzun mesajlar bölümüne giriyorsunuz ve aracınızın plakasını yazarak 5664 numarasına kısa SMS yani mesaj gönderiyorsunuz. Bu hizmetle birlikte aracın bundan önceki karışmış olduğu kazaları, hasarları ve değişen parçalarının olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz. Üstelik yalnız araçla kalmıyor. Aracın karışmış olduğu ölümlü kazalar varsa ölen kişinin bilgilerini ve detayları da öğrenebiliyorsunuz. Bu hizmet her operatör için aynı numara. 

Otomobilin plakası değişmişse ne olacak?

Eğer hasar kaydı sorgulama yapmış olduğunuz aracın plakası değişmiş ise bu durumda da aracın hasar kaydını öğrenmeniz mümkün. Bunun için EPR ekspert raporu ile değişen parçaların neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken şey PARCA yazarak boşluk bırakıp hasar tarihini ekliyorsunuz. bu hizmetle birlikte aracın değişen hangi parçası varsa bunların tamamını öğrenmiş olabiliyorsunuz. Araç alırken detaylı bilgi alabilmek çok önemlidir. Hasar kaydı sorgulama işlemlerinde bunu detaylı bir şekilde yapabiliyorsunuz. Bu işlemde ise yapmanız gereken şey DETAY yazıp boşluk bırakın ve plakayı yazarak 5664'e gönderin.

Yani bu mesaj araçla ilgili olan tüm bilgileri size eksiksiz olarak sunabiliyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ikinci el bir araç alacaksınız ve bu araç için ciddi paralar ödemek durumunda kalıyorsunuz. Tahmin ediyorum ki hiç kimse bu kadar yüksek paralar verdikten sonra uğraşacak bir araç almak istemeyecektir. Bunun içinde sorgulama işlemi yaparak kendinizi daha da garantiye almak ilk etapta oldukça önemlidir. Sonrasında ise aracınızı elbette bir ustaya ya da ekspertize götürerek durum değerlendirmesi yapabilirsiniz.

Unutmayın ki ikinci el araç aynı zamanda bir yatırımdır ve yatırım yaparken işinizi şansa bırakmamanız sizin için avantajlı olacaktır.