info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araçlarda Kışlık Bakım Nasıl Olmalıdır?

Bir aracınız varsa hem sizin güvenliğiniz hem de onun konforu için mutlaka yazlık ve kışlık bakımlarını yaptırmanız gerekiyor. Özellikle kışın bakımların ihmal edilmemesi gereklidir. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü andan itibaren her araç kışlık bakıma girmek zorundadır. Bu bir mecburiyet değildir ancak canınız söz konusu olduğunda zorunlu olarak değerlendirmekte en doğru çözüm olacaktır. Kışlık bakımlarda ilk olarak alınması gereken önlemlerin başında lastik değişimi geliyor. Aracınızdaki mevsimlik lastiklerin çıkarılarak yerine kışlık lastiklerin takılması gerekir. Bu uygulama aslında ticari araçlar içinde zorunludur. Bunun için belirlenmiş günde mutlaka kışlık lastik takılı olması gerekir. Aksi takdirde bir polis çevirmesinde aracınıza cezai işlem uygulanacaktır.   

Araç bakımının yılda iki kez yapıldığı biliniyor. Dolayısıyla bu aracın üzerinde önemli bir performans artışı olacak demektir. Aracın kışlık bakımında yapmanız gereken işlemler ve kontrol edilmesi gereken aksamlar aşağıdaki gibi listelenebilmektedir

  1. Yağ
  2. Su
  3. Filtreler
  4. Bujiler
  5. Fren mekanizmaları
  6. Silecekler
  7. Akü ve
  8. Lastikler yer almaktadır.
  9. antifriz-kontrol

Bir aracın bakımsız olması demek yolcu ve sürücünün can güvenliğinin olmayacağı anlamına gelecektir ve bunun içinde çok önemli bir konudur. Kış bakımını yaptırmadığınız anda aracın performansı daha çok etkilenebileceği gibi yakıt tüketimi de daha fazla artmış olacaktır.

Araçların Kışa Hazırlanması İçin Gerekli Bilgiler

Araçlarda lastikten sonra dikkat edilmesi gereken bir başka durum ise sıvılardır. Aracınızın antifirizinin mutlaka belli bir derecenin üzerinde olması gerekir. Aksi takdirde motora zarar verebilir. Bu da size 100 TL’lik bir masraftan kaçarken binlerce lira harcamak zorunda bırakacaktır. Havaların soğumasıyla birlikte motorun çalışma şekli de otomatik olarak değişecek ve etkilenecektir. Bunun içinde aracınızın motor rölantisinin mutlaka ayarlanması gerekiyor. Dizel aracınız varsa kızdırma bujilerini mutlaka kontrol ettirmeniz gerekiyor. Bakım sırasında bazen kızdırma bujileri zarar görebiliyor bunun içinde buna ayrıntılı bir şekilde göz atmanız şarttır. Aracınızda bulunan hava filtresinin mutlaka kışlık ayara getirilmiş olması gerekir. Bu sayede aracın çalışması ve sesi de düzene girecek ve sizi rahatsız etmeyecektir. Eğer ki motorunuzun kenarında yağlar vs. durumlar varsa bunların kaçaklarının olup olmadığı kontrol edilmelidir.