info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Arabamın Kliması Neden Soğutmuyor?

Bir aracın tüm aksamlarının çalışıp çalışmaması önemli bir konu bunun içinde düzenli olarak araçların bakımlarının yapılması şart. Aracın periyodik bakımlarında dikkat edilmesi gereken bir hususta klimaların bakımlarıdır. Önümüz yaz ve yaz geldiğinde artık klimalarımızı da aktif bir şekilde kullanmaya başlayacağız bu da bakımsız bir klimanın gerektiği gibi soğutmaması ve aracın yakıt tüketiminin artması demektir. Peki, aracımızın klimasına bakım ne zaman yapılmalıdır?

Araç klimasına bakım yukarıda da belirttiğimiz gibi henüz sıcaklıklar gelmeden yapılması gerekiyor çünkü yaza hazırlık için bu konu önemlidir

Her Yıl Düzenli Klima Bakımı Yapılmalı!

Klima bakımında öncelikli olarak polen filtresinin değişmesi gerekiyor. Genelde klima bakımı sırasında bu mutlaka yapılır. Aracın klimasını ihtiyacınız olmadığı zamanlarda da çalıştırmanız gerekiyor. Çünkü klimadaki kompresörün mantığı aracın kompresörü gibidir.  Eğer siz onu arada bir çalıştırmazsanız o zaman gaz sistemi de randımanlı bir şekilde çalışmadığından aktif bir soğuklu olmayacaktır.

Araç Kliması Neden Soğutmaz?

Aracınıza oturdunuz klimanızı açtınız ancak klimanız sizin beklediğiniz soğukluğu vermiyorsa bunun nedenini iki şekilde değerlendirebiliriz. Bunlardan birincisi klimanın polen filtresi tıkalıdır ikincisi ise klimanın gazının bitmiş olması ihtimali. Klimanın gazı bitmiş ya da eksilmişse o zaman gazın dolumunu yaptırmanız gerekiyor. Bunu serviste yaptırabileceğiniz gibi dışarıda da yaptırabilirsiniz. Ancak yetkili kişilerde yapılması en önemlisidir.

Klima Bakımı Yakıt Tasarrufu Sağlar mı?

Evet, otomobilinizin klimasına düzenli baktırdığınız zaman size yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Bakımsız bir klima araçta istenilen soğukluğu yaşatmayacağı için daha fazla çalışmak zorunda kalacaktır. Bu da motordan daha fazla güç çekmesi demek oluyor. Motor çok daha fazla çalışınca da araçta yakıt tüketimi daha fazla olacaktır. Klima kullanırken yakıt tasarrufu yapmak istiyorsanız hemen araca bindiğinizde klimayı çalıştırmayın önce dört camı da açın içerideki sıcak havanın dışarıya çıkmasını sağlayın. İçeri ve dışarıdaki hava dengesi eşit olduğu zaman klimanızda aracın içerisini daha fazla soğutabilmek için daha fazla çalışmayacaktır.

Klima Ömrünü Uzatmak 

Klimanızı ayda 1 kere mutlaka çalıştırın. Kışın unutulan klima yazın sizin ihtiyacınızda yanınızda olmayabilecektir.