info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Trafik Sigortası Neden Yüksek Çıkar

Trafik sigortası kasko ile karıştırılıyor olsa da ikisi de birbirinden çok farklı bir uygulamadır. Kasko daha öncede belirtmiş olduğumuz gibi isteğe bağlı olarak yapılan bir sigorta türüyken trafik sigortası zorunlu olarak yapılan bir sigorta türüdür. Yani trafikte bulunan tüm araçların trafik sigortası yaptırmak gibi bir zorunluluğu söz konusudur. Karşı tarafa verilebilecek bir zararın karşılanması ancak trafik sigortası ile birlikte mümkün olacaktır.

Ankara Trafik sigortası zorunlu olurken aynı zamanda fiyatları da her zaman tartışma konusu olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen pirimler herkese aynı şekilde uygulanıyor. Ancak bazı istisnai durumlar var ki burada Ankara trafik sigortası fiyatları farklılık gösterebiliyor. Bu farklılık ise bazı vatandaşlar tarafından merak konusu. Yani trafik sigortası neden yüksek çıkar veya nasıl bu fiyatları düşürebilir? Peki, trafik sigortasının yüksek çıkmasının nedeni nedir birlikte bir bakalım.

Bulunduğunuz Şehir

Trafik sigortaları her sene Hazine Müsteşarlığı tarafından belirleniyor demiştik ancak bu fiyatları etkileyen bir takım faktörlerde vardır. Bu faktörlerden bir tanesi aracın plakasının bağlı olduğu il. Mesela aracınız 06 yani Ankara plakasıyla bu durumda sigorta fiyatınız daha yüksek çıkabilir. Çünkü bu ilde yani Ankara’da olan yoğun trafik sizin kaza yapma olasılığınızı daha yüksek bir hale getirecektir.  Bu riskte fiyatların yükselmesine neden olur.

Yaşınız

Ankara Trafik sigortası primlerini etkileyen diğer bir neden de sürücünün yaşıdır. Yani araç sahibinin yaşı ne kadar büyük olursa bu durumda ödeyeceği prim miktarı da düşük olacaktır. Örneğin yaşınız 35 ve bir araç almak istiyorsunuz bu durumda sigorta şirketlerinin büyük bir bölümü aynı primleri size çıkaracaktır. Ancak araç sizden daha büyük birinin üzerindeyse bu durumda ücret biraz daha düşük olacaktır. Çünkü araç sürücüsünün yaşı büyüdükçe tecrübesinin de artmış olduğu hesaplanır. Ancak belli bir yaştan sonra tekrar risk sınırına gireceğinizden dolayı fiyatlar yine yükselmeye başlayacaktır.

Hasar Kaydı Olması

Aracınızla aynı yıl içerisinde kaza yapmış ve suç sizde olarak tespit edilmişse bu durumda bir sonraki yıl hasarsızlık indiriminden yararlanamayacağınız için sigorta primleriniz daha yüksek olacaktır. Kaza yapmış olan sürücülerin yapmamış olanlara karşı primleri yüksek olur.