info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası mı Özel Sağlık Sigortası mı

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası mı, Özel Sağlık Sigortası mı?

Hastalandığımız zaman büyük bir çoğunluğumuz devlet hastanelerine gidiyoruz ve orda yaşadığımız sıkıntılar bizi hastalığımızdan çok daha fazla etkliyor. Kalabalık sıralar bulamayacağınız doktorlar ve bunun gibi pek çok sıkıntı. Bunun için insanlar özel hastanelere gidenlere her zaman özenmiş ve bunun daha konforlu olduğunu da kabul etmiştir. Ama Türkiye’de anlaşmalı özel hastaneler ve ayrıcalıklı sağlık denildiği zaman akla gelen ilk şey özel sağlık sigortası olmasına karşın halen sigorta şirketlerinin de tam anlamıyla insanlarımızı memnun edemedikleri görülebiliyor. Bunun temel nedenlerinden birisi bu sigorta türünün çok fazla bilinmediğidir. Çünkü bazı insanlar Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel sağlık sigortasını birbirine karıştırabiliyor.

Özel Sağlık Sigortası

Özel sağlık sigortaları diğer sigortalar gibi ihtiyacınız olduğu anda satın alabileceğiniz bir işlem türü değildir. ama teknik olarak baktığımız da diğer sigorta türlerine göre suistimale de en fazla açık olandır. Öze sağlık sigortası kullanıcısına istediği zaman kullanma olanağı tanır. Yani özel sigortayı şu şekilde tanımlarsak daha açık olabiliriz. Kasko poliçeniz aracınızı sadece kaza ya da hırsızlık durumlarına karşı güvence altına alır. Arabamda teknik bir sorun var, şuralarından ses geliyor kaskoya götürüp de yaptırayım diyemezsiniz. Ama özel sağlık sigortası istediğiniz zaman sizin tedavi masraflarınızı karşılayabilir. Başım ağrıyor hastaneye gitmeliyim dediğiniz zaman gidebilirsiniz yani yalnızca ameliyat olmanız gerekmez. İstediğiniz tahlil ve tetkikleri özel sağlık sigortasıyla yaptırabilirsiniz.

Yani burada şunu söylemek de mümkün. Bir sigorta şirketi size özel sağlık sigortası yaptıracaksa bu durumda büyük riskleri de göze almış oluyor. 

Yani burada anlatmak istediğimiz şey özel sağlık sigortası ve onun detayları değil. Özel sağlık sigortası ile Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası arasındaki farkı anlatmak.

Bu iki sigortadan birini tercih ederken kendinize doğru soruyu sormanız gerekiyor. Yani siz özel hastaneye giderken daha esnek mi hareket etmek istiyorsunuz ya da sizin için hastane fark etmiyor mu?

SGK’lı bir çalışan mısınız yoksa değimlisiniz. Yıllık olarak sigorta ücretlerine 2 bin ile 5 bin lira arasında bir bütçe ayırabiliyor musunuz?

Poliçeniz içerisinde doğum gebelik gibi durumlarında eklenmesini ister misiniz?

Bu soruların yanıtlarını kendi kendinize verdikten sonra aşağıdaki  5 Soruda Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası başlıklı makalelerimizi okuduğunuz da bu iki sigorta arasındaki farkı daha iyi anlayabilirsiniz.