info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kısa Vadeli Trafik Sigortası

Kısa Vadeli Trafik Sigortası Olur mu?

Standart durumlarda zorunlu trafik sigortasının geçerlilik süresi 12 aydır. Karayolları trafik kanunu gereği hareket eden her aracın trafik sigortası yaptırması zorunludur. Sigorta poliçesi sürdüğü süre içerisinde aracın bir kazaya karışması durumunda suçsuz olan tarafa ve üçüncü kişilerin zarar görmesiyle oluşacak maddi kayıplara karşın trafik sigortası güvence vermektedir. Trafik sigortasında poliçeler için verilecek olan güvence ve tazminatlar Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir. Bu yıl yeni bir düzenleme yapılarak sigorta şirketlerinin poliçe primleri kendilerine bırakılmış ancak güvence ve tazminat rakamlarının belirlenmesi ise Hazine Müsteşarlığı tarafından açıklanmaya devam edilmektedir.

Yani burada sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki sigorta acentelerinin düzenlemiş oldukları trafik sigortalarının tamamı aynı özelliklerdedir. Ama bazı sigorta şirketleri durumun daha da farklı olması için trafik sigortasının yanı sıra ferdi kaz sigortası ya da ihtiyari mali sorumluluk sigortası da eklemiştir. İhtiyari mali sorumluluk sigortası ne demektir derseniz zorunlu trafik sigortasında limitlerin üstünde bir tazminat gerektiğinde devreye girer.

Trafik sigortası her ne olursa olsun 12 ay (1 yıl) süre içerisi için yapılır. Bu süre ise sigortanın yapılmış olduğu gün öğle başlar ve sürenin bittiği günün öğle saatinde sona erer. 

Kısa Vadeli Trafik Sigortası

Kısa vadeli trafik sigortası yalnızca iki durum neticesinde düzenlenir. Her iki durumda da Türkiye’ye gelen bir aracın kısa süre içerisinde ülkemizde bulunacak olmasıdır. Bu süre içerisinde sigortanın hizmetlerinden faydalanabilirler.

Bu gruplardan birincisi Türkiye’de geçici plakaya sahip olan araçlardır. İkincisi ise yolcu ve yük taşıyan yabancı plakalı araçlardır. Bu iki durumun dışında ülkemizde kısa vadeli trafik sigortası yapılabilmesi mümkün değildir.

Kısa vadeli trafik sigortası ile ilgili aklınızda soru işaretleri oluşturmuş her türlü konuyu bize danışarak bilgi alabileceğiniz gibi firmamızdan zorunlu trafik sigortası hizmetini de satın alabilirsiniz.

HKsigorta zorunlu trafik sigortası ve kısa vadeli trafik sigortası tekliflerinden yararlanarak en uygun çözümlere ve fiyatlara sahip olabilirsiniz. 0(312) 221–0011 müşteri destek hattımız size zorunlu trafik sigortası, kasko sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası konusunda yardımcı olacaktır.