info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

YEŞİL DALGA NE DEMEKTİR, NERELERDE UYGULANIR?

Araç kullananların özellikle de büyükşehirlerde en büyük problemleri trafik ışıkları oluyor. Çünkü bu ışıklara bir kez yakalandıklarında arka arkaya gelmesi ve trafiğin yoğun saatlerde ışıklardan dolayı kilitleniyor olması da sıkıntının büyümesine neden oluyor. İşte tüm bunların önüne geçmek amacıyla özellikle de büyükşehirlerde uygulanmaya başlayan yeşil dalga uygulaması bu sıkıntıların çözülmesi için tasarlanmış. Aslına bakarsanız bu ışıkların işleyişine tam olarak uyulduğu zamanda trafik problemlerinin büyük bir oranda çözülebileceği de ortadadır. Çünkü yapılan denemelerde ve bazı noktalarda bu durumun çözülmüş olduğu da görülüyor.

Yeşil Dalga Sistemi Nedir?

Yeşil dalganın amacı trafiğin rahatlatılmasını sağlamaktır. Özellikle sık trafik ışıklarının bulunduğu yollarda birbirine bağlantılı bir şekilde çalışan bu ışıklar aracın geçiş hızına göre ayarlanmıştır ve sistematik bir şekilde hareket eder. 

Sistemin temel amacına baktığımız zaman şöyle bir durumla karşılaşıyoruz. Aynı yol üzerinde seyir eden araçlar belli bir hızla hareket ettiklerinde kırmızı ışığa yakalanmazlar. Çünkü yeşil dalga sisteminde ışıkların zaman ayarlaması bu şekilde belirlenmiştir. Dolayısıyla kırmızı ışığa takılmayacak olan araçların oluşturduğu trafikte ortadan kalkmış olacaktır. Bunu şu şekilde örnek vererek açıklayabiliriz. İlk ışığı yeşil yandığında hareket eden araçlar arka arkaya gelecek olan ışıklarda kırmızıya yakalanmıyorlar. Ancak o yolda hız sınırı 50 olarak belirlenmişse aracın hızının da o olması şart. Büyükşehirlerde uygulanan bu sistematik ışıklar bulundukları noktadaki trafik sorununun da önemli ölçüde ortadan kaldırmıştır. Ancak halen bu ışıkların olduğu yerde kurallara uymayan sürücülerin olduğu da gözden kaçmıyor. Önünüzdeki araç hızlı bir şekilde çıkış yaptığında bir sonraki ışıkta mutlaka kırmızıya yakalanacak ve sürüş konforunu yakalayamayacaktır. Dolayısıyla bir kırmızı ışığa yakalandığınızda sonrakilere de düşeceğinizden dolayı burada sizin yapacağınız hız sizi tehlikeye sokmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Yeşil dalga sisteminin uygulandığı yerlerdeki avantajlara baktığımız zaman ise sürücüler şu durumlarla karşılaşmaktadır.

Yeşil Dalga Sisteminin Faydası Nelerdir?

  • Trafik yoğunluğu ile mücadele etmek zorunda kalmazlar.
  • Kırmızı ışık ihlali ortadan kalkmış olacaktır.
  • Trafiğin oluşturduğu stresten uzak kalırsınız.
  • Aracınızın hızını kontrol altına alacağınızdan dolayı hız nedeniyle meydana gelen kazalardan kurtulmuş olursunuz.
  • Özellikle yakıt tüketimi konusunda önemli bir tasarruf sağlamanıza yarayacaktır. Bu da hava kirliliğinin azalması anlamına gelecektir.

Yeşil Dalga Uygulaması Türkiye’de Nerelerde Var?

Bu uygulamanın yapıldığı yerler özellikle büyükşehirlerdir. Ancak onların yanı sıra Erzurum, Ordu, Trabzon, Mersin, Denizli, Kocaeli, Kütahya, Diyarbakır, Erzincan ve Tokat gibi illerde yaygın olarak kullanılmaktadır.