info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

HGS Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

Hızlı Geçiş Sistemi yani halk arasında bilinen kısaltmasıyla HGS paralı yolların kullanımını sağlayan araçların üzerinde olması gereken bir etiket uygulamasıdır. Özellikle köprü ve otoyollardan geçiş yapmak isteyenler bu etikete sahip olmak zorundadır. HGS kullanmanın sürücülerin avantajına pek çok faydası vardır. Örneğin trafik karmaşasından kurtulursunuz ve varış yerinize daha hızlı bir şekilde erişim sağlarsınız.

HGS Nedir?

Yukarıda yapmış olduğumuz girişte de belirttiğimiz üzere HGS’nin temel amacı hızlı bir şekilde geçmektir. Karayolları ve PTT işbirliği ile hazırlamış olan bu sistem araçların otoyol ve köprü girişlerinden durmadan hızlı bir şekilde geçmesini sağlar.  HGS Türkiye’de 2012 yılından itibaren kullanılmaya başlamış daha öncesinde ise KGS yani Kartlı Geçiş Sistemi şeklinde bir uygulama yer alıyordu. Sistem o zaman aksaklıklar ve uzun kuyruklar oluşmasından dolayı daha da geliştirildi ve bir etiket haline döndürülerek araçların ön camlarına yapıştırılıp araç hareket halindeyken okuyarak bakiyenin düşmesi hedeflendi. Bu hedef ise günümüzde geldiğimiz noktada çok başarılı bir şekilde uygulanmaya devam etmektedir. 

HGS Kartı ve Etiketi Nedir, Nasıl Alınır?

Sistem araçların ön camlarına yapıştırılıyor ve üzerinde akıllı çip yer alıyor. Bu çip içerisinde araçla ilgili tüm bilgiler yer aldığından dolayı herhangi bir karışıklığında önüne geçilmiş olunuyor. Kartlar ekonomiktir çünkü bir kez aldığınız zaman uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Çalışma enerjilerini radyo frekans teknolojisinden alır bunun içinde elektrik ya da pil gibi bir güç kaynağına ihtiyacı yoktur. Bu kartlar hiçbir şekilde kopyalanamaz. Tek sıkıntısı güneşin ışığında deforme olmasıdır. Bunun dışında kartın kolay kolay yıpranması söz konusu değildir. Kartın kullanım ömrü ise 10 yılla sınırlandırılmıştır. 10 yılın sonunda yeniden değiştirilmesi gerekli olacaktır.

HGS Nereden Alınır?

HGS sistemine kayıt yaptırabilmek için aracın sahibinin ruhsatıyla birlikte PTT ya da banka şubelerine başvurması gereklidir. Anlaşmalı olan banka şubelerinden internet üzerinden de alınabilmektedir. Bunun yanı sıra anlaşmalı büfe ve benzin istasyonlarından, sınır kapılarından, sistemin internet sitesinden yapılabilir. Kart ve etikete kontör yüklemek için sürücünün TC kimlik numarası ya da aracın plaka numarası talep edilmektedir.