info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Senetle Araba Nasıl Alınır?

Otomobil günümüz şartlarında olmazsa olmaz ihtiyaçların başında geliyor. Özellikle kalabalık ve çocuklu aileler için bir kurtarıcı niteliğinde olan otomobillere ulaşmakta modeline göre bazen mümkün olmayabiliyor. Bir aracı olan kendini şanslı hissedebilir lakin aracı olmayanlarda şartları değerlendirerek bir araç sahibi olmak isteyebilirler. Bunun için başvurulan yöntemlerden bir tanesi de senetle araç alımı olmuştur. Sıfır bir araç almak istediğiniz zaman banka sizden standart uygulamaların tamamını isteyecek ve bekleyecektir. Bu standartlara baktığımızda ise üzerinize bir kredi olup olmadığı, kredi ödemelerinizde aksamaların yaşanıp yaşanmadığı, gelirinizin olup olmadığı ve alacağınız araca uygun gelirinizin var olup olmadığı gibi konular. Eğer ki bu soruların yanıtı evet olursa bu durumda araç kredisi almaya hak kazanabilirsiniz ve banka size araç için kredi verebilecektir. Ancak bu kıstaslara uymuyorsanız bu durumda bankanın sizin talebinizi reddetmesi de doğal bir durumdur. Peki, bu durumları karşılayamıyorsanız o zaman araç alamayacak mısınız? Elbette ki hayır alabilirsiniz. Ancak bunun için alternatifleri denemeniz gerekiyor.

Bu alternatiflere baktığımız zaman ise en başta senetle araç alımı geliyor. Yani bir galeriden senetle araç alabiliyorsunuz ancak bunlar içinde mutlaka bir takım tavsiyelere dikkat etmeniz şart.

Senetle araç alacaksanız o zaman güvenmediğiniz ve adını daha önce hiç duymadığınız bir galeriden asla alışveriş yapmamalısınız. Özellikle de yeni açılmış olan bir yerden almanız tavsiye edilmez. Aksi takdirde beklemediğiniz hoş olmayan durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Elbette ki bir galeriye gittiğiniz zaman onlar size senetle araba verelim şeklinde bir teklifte bulunmayacaklardır. Bu nedenle de teklifin sizden gideceğini bilmelisiniz. Böyle bir teklifi götürmeniz durumunda ise galeri ister istemez aracın üzerine fark koyacaktır. Dolayısıyla bu bazen onların kendi çıkarlarına olan bir teklifte olabilir ki bu şekilde çalışan çok sayıda galeri olduğunu biliyoruz.

Galeri sahibi ikna ettikten sonra artık senetleri imzalama aşamasına gelinebilir. Güvendiğiniz bildiğiniz birinden bu şekilde araç almış olsanız bile senetleri imzalarken aynı zamanda aracın üzerine ipotek konulacaktır. Dikkat etmeniz gereken senetlerin tamamını ödedikten sonra bu ipoteği kaldırmanız çünkü araç ipotekli iken aracın satışını yapmanız mümkün olmayacaktır.

Son olarak hatırlatma yapalım senetlerinizi öderken mutlaka banka üzerinden yapmalısınız. Çünkü bu şekilde ödeme yaptığınıza dair elinizde belgeleriniz de olacaktır.