info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Hasarsızlık İndirimi Nedir

Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Araç sürücülerinin en çok korktukları konuların başında araçlarının bir kaza sonrasında hasar görmesidir. Peki, sigorta firmasının uygulamış olduğu hasarsızlık indirimi nedir?

Trafik sigortası zorunlu bir uygulamadır ve dolayısıyla sürücüler araç sahibi oldukları her yıl boyunca sigortalarını 12 aylık süre sonunda yenilemek durumundadır. Dolayısıyla sürekli olarak yapılan sigorta konusunda sürücülere hediye olarak belli oranlarda bir indirim yapılmaktadır. İşte bu indirime hasarsızlık indirimi denilmektedir.

Peşin Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Kasko sigortası olan bir sürücünün poliçe süresinin tamamlanması ve bu süre içerisinde de bir kazaya karışmaması durumunda poliçe tekrar yenilenirken kazanmış olduğu indirim uygulanır. Bir araç sürücüsü süresi ne kadar uzun süre boyunca kaza yapmaz ise hasarsızlık indirimi de o kadar çok olacaktır.

Hasarsızlık İndirimim Ne Zaman Bozulur?

Hasarsızlık yukarıda da belirttiğimiz üzere sürücüye bireysel olarak sunulmuş olan bir haktır. Dolayısıyla sürücü aracını satıp yeni bir araç almış olsa bile bu indirimden yararlanmaya devam edebilir. 

Sigorta Poliçesi Süresinde Hasara Uğranması Kasko Hasarsızlık İndirimine Etki Eder Mi?

Eğer ki sigortanız devam ediyorsa bu durumunda hasarsızlık indirimine etki edebilecek olan durumlar gelişirse poliçenin tekrar yenilenmesine kadar hasarsızlık indiriminden yararlanmak mümkün değildir. fakat poliçe hazırlanırken farklı şartlar ve de limitler baz alınmış ise bu durumda hasarsızlık indiriminin de devam edebileceği söylenebilir.

Karşı Taraf Kusurluysa Hasarsızlık İndirimi Bozulur Mu?

Eğer siz bir kazaya karışmışsanız ve kaza da suçsuz olan taraf sizseniz o zaman hasarsızlık indiriminiz bozulmayacaktır. Fakat kazada kusurlu olarak siz görülürseniz bu durumda hasarsızlık indiriminiz bozulur. Bu durumu resmi olarak belgelemeniz gerekir. Bu sayede sizin kaskonuz zararınızı karşı tarafın sigortasından tahsil edecektir.

Hasarsızlık İndirimi Nasıl Kazanılır?

Hasarsızlık indirimini kazanmak yalnızca kasko ya da trafik sigortası yaptırarak olmaz. Her ikisini de yaptırdığınız da poliçe sürenizin dolmasıyla birlikte hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz.  

Hasarsızlık İndirimi Nasıl Kaybedilir?

Poliçeniz devam ederken bir kazada kusurlu bulunursanız hasarsızlık indiriminiz sona erer. Yani bir sonraki poliçede indirim hakkınızın tamamını ya da bir kısmını kaybedebilirsiniz.