info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Cam Buğusuna Karşı Nasıl Önlem Alınır

Araçlar kış döneminde sürücüleri en çok rahatsız eden konulardan biri içeride meydana gelen nemden dolayı oluşan cam buharıdır. Bu sürüş esnasında sürücüyü ciddi bir şekilde rahatsız eder. Görüş mesafesinin düşmesi aynı zamanda sürücünün ve yolcuların güvenliğini de düşürecektir. Hk sigorta olarak kış mevsiminde sürücünün belası olan cam buğusuna karşı nasıl önlem alınır bunu anlatalım istedik.

Havalandırma

Havalandırma cam buğusunun çözülmesi için önemlidir. Aracın hava kanalları içerisine giren yaprak parçaları ya da çamur bu kanalların görevini yapamamasını sağlayacaktır. Bu kanallar içerisinde biriken sular aralardan aracın içerisine sızacağından dolayı içeride buharlanmaya neden olacaktır. Bu kanalların temizliğini yaptırarak cam buharlanmasının önüne geçebilirsiniz.

Kablo girişleri

Araçlarda kablo girişleri yalıtkan bir plastikle kapatılmıştır. Zamanla bu yalıtkanlar özelliğini kaybeder ve içeriye su sızması meydana gelir dolayısıyla bu durumda camın buharlanmasına neden olacaktır.

Kaput contası

Belki aklınıza gelmeyecek ancak kaputun contasını kontrol etmeniz gerekiyor. Bu contalar zamanla yıpranacak ve içeriye su sızması meydana gelebilecektir. Dolayısıyla eskiyen ya da hasarlı olan bu kaput contalarının değiştirilmesi buğuyu önlemenizi sağlayacaktır.

Kapılar

Kapı kenarlarında lastik materyaller bulunur ve bunlar zamanla kullanıma bağlı olarak yıpranmaya başlar ve özelliğinin kaybolmasına neden olur. Zamanla deforme olan bu fitillerin yenileriyle değiştirilmesi buğunun giderilmesini sağlayacaktır. 

Tahliye delikleri

Araçları kapılarında tahliye delikleri bulunur. Bu deliklerin tıkanması sonunda kapı içinde su birikmeleri meydana gelir. Bu durumun iki farklı zararı olacaktır. Birincisi aracınızın içerisinde nemli bir ortamın olması ikincisi ise kapınızın sacının çürümesidir. Tıkanan bu tahliye deliklerinin ince bir çubukla mutlaka açılması gerekir. Bu deliklerden tüm kapılarda bardır.

Halı ve Koltuklar

Aracınızdaki halı ve koltukları çeşitli nedenlerden dolayı ıslanabilir. Özellikle halı ıslak ayakkabılarla basıldığı zaman nemlenmeye başlayacak ve bunlarda camda buharlaşmaya neden olacaktır. 

Nem alıcılar

Piyasada aracın içindeki nemi almaya yarayan nem alıcılar satılmaktadır. Bunlardan bir tane satın aldığınızda aracınızın içindeki nemin hızlı bir şekilde toplanmasını sağlayacak ve bu da camda buğu oluşmasının önüne geçecektir.

Hk sigorta olarak yukarıda sizin için cam buharına karşın çözüm önerileri konusunda bilgiler verdik. Cam buharı kışın en çok kazalara neden olan sorunların başında gelir. Bunun için mutlaka önlemin alınması şarttır.