info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir

BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi çalışsın çalışmasın 18 yaşını doldurmuş olan herkesin rahatlıkla yapabileceği bir sigorta türüdür. Tamamen bir gönüllülük esasına dayalı olan bu sistem bir anlamda diğer sigorta sistemleri olan SGK, Bağ-kur ve Emekli Sandığının tamamlayıcısı olarak değerlendirilebilir. BES yani Bireysel Emeklilik Sigortası uzun vadeli düşünülmesi gereken bir sistemdir. Hazine Müsteşarlığı ve Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından sürekli olarak denetlenen bu sistemde yatırımlarınız Takas Bank güvencesi altındadır.

Sistemin işleyişi oldukça sağlam ve uzun vadede işinize yarayacaktır. Ancak ne demek olduğunu tam olarak anlayabilmeniz içinde mutlaka BES yani Bireysel Emeklilik Sisteminin ne anlama geldiğini bilmeniz gerekiyor.

BES Nedir?

BES uzatılmış adıyla Bireysel Emeklilik Sistemi demektir. Bu sistemde yatırım fonlarını değerlendirebilmek için bir takım esasların uygulanması gerekir.  Bu sisteme geçmeden önce yatırım profiliniz analiz edilir ve sonrasına yatırım şekliniz de belli olur. Bu da sizin kendi yatırımınıza göre uygun olan fona geçebilmenize olanak tanınmış olacaktır. Herkesin BES hakkında fikri olmayacağı gibi ilgi alanın da dışında olabilecektir. Bunun için bu sisteme girmeden önce bir danışmanlık hizmeti almanızda fayda vardır. Danışmanınız sizi bu konuda bilgilendirecektir. Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olduğunuz zaman şunu söyleyebiliriz ki Türkiye ekonomik açıdan çok fazla dalgalanma özelliğine sahip bir ülke dolayısıyla uzun vade de bu sizin ekonomik dalgalanmalardan etkilenmemenizi sağlayacak. Bu sayede sizde avantaj elde etmiş olacaksınız. Peki, bu haktan yararlanabilmeniz için neler yapmanız gerekiyor.

Bireysel Emeklilik Hakkı Nasıl Kazanılır?

Bireysel Emeklilik Sistemine kayıt işlemi yaptırdıktan sonra hemen ödeme işlemini başlatıyorsunuz. Sonrasında ise en az 10 yıllık bir prim ödemesi gerçekleştirmeniz gerekiyor. 56 yaşınızı doldurduktan sonra artık sizde hak kazanmış olabileceksiniz. Türkiye’deki yaşam ve emeklilik koşullarına baktığımız zaman insanların çalışırken elde etmiş oldukları yaşam standartlarını emekli olduklarında maaşlarının düşmesi sonrasında da kaybettikleri biliniyor. Dolayısıyla BES ileriye yönelik yapılabilecek en önemli yatırımlardan birisi olarak gösterilebilir. Artan yaşla birlikte insanın konforunun daha da yukarıda olması gerekirken düşüyor olması alternatif seçeneklerinde düşünülmesinde önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Bireysel Emeklilik Sistemi gençliğinizde yapmış olduğunuz tasarrufların yaşlandığınız zaman karşılığının bulması demektir.