info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kimler Ehliyet Alamazlar?

Bir araç sürmek istiyorsanız mutlaka sürücü belgesi olması gerekiyor. Bunun içinde arabanız olsun ya da olmasın araba sürmek istiyorsanız mutlaka öncesinde ehliyetinizi almanız gerekiyor. Ehliyetsiz araç kullanmanın cezasının ağır olduğunu unutmamak gerekiyor. Çünkü bu durum sizin ya da karşınızdakilerin hayatını tehlikeye sokacaktır. Peki, ehliyet alabilmek için neler gerekli ve kimler ehliyet alamazlar? Bilginiz var mı?

Ehliyet Almak İçin Sağlık Şartı

Araba kullanmak bazılarına göre keyif bazılarına göre bir görevdir. Özellikle araba kullanmayı bilmeyenler ya da yeni yeni araba kullanmaya başlayanlar hayallerini gerçekleştirebilmek için bir an önce öğrenmek ve trafiğe çıkmak isterler. Ancak araç kullanmak için bir takım şartların yerine getirilmesi gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi araç kullanmanız için öncelikli şart ehliyetinizin olması. Ehliyeti alabilmek için ise bir takım şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu evraklar arasında mühim olanı sağlık raporudur. Çünkü herkesin sağlığı araba kullanmak için elverişli olmayabilir.

Görme Bozuklukları

Görme ile ilgili rapor doktor muayenesinin ardından belli olacaktır. Bazıları gözlükle araç kullanırken, bazıları gözlüksüz bazıları da hiç araba kullanılamazlar. Burada gözün görme derecesine göre rapor düzenlenir ve ehliyet için başvuru ona göre yapılacaktır. Gözlükle ehliyet kullanabilir şeklinde bir ehliyet alan kişi araç sürerken mutlaka gözlüğünü takmak zorundadır. Aksi takdirde cezai işlem uygulanır.

Göz görme derecesine göre ehliyet alabilecekler için ayrıca bilgiler mevcuttur. Bunun için internetten gerekli olan bilgiler alınabilir. Ancak ehliyet alma noktasında sağlık ile ilgili şartların yalnızca göz kusurlarıyla ilgili olmadığı biliniyor. Buna göre aşağıdaki genel sağlık sorunları olanlarda ehliyet alamazlar.

* Zekasında problem olanların araç kullanması için ehliyet almaları mümkün değildir.burada kişinin IQ değerinin 79’un altında olmaması gerekiyor.

* Bunama tanısı olan kişileri ve psikolojik sorunlar yaşayan kişilere ehliyet verilmez.

* Alkol ve uyuşturucu bağımlıları

* Hayati organlarına yetmezlik tanısı konan kişiler

* Kişinin baş ve boynunu döndürme hareketini engelleyen hastalıklar

* Sadece tek gözü görmeyen kişiler ehliyet alamazlar.

Yukarıda belirtilmiş olan sağlık sorunlarının tamamında kişilere ehliyet verilmez. Çünkü bu tarz kişilerin karşıdaki insanın can güvenliği için yapabilecekleri herhangi bir şey olmadığı gibi kendi can güvenliklerini de dikkate almazlar. Doktorun vereceği sağlık raporunda bu durum belirtilmiş olacağından dolayı da ehliyet almaları mümkün olmayacaktır.