info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Frenlerin Boşalması Durumunda Ne Yapmalı?

Bir aracın güvenliğinden bahsedilmesi gerekiyorsa ilk olarak frenlerinden söz etmek gerekiyor. Çünkü aracınız seyir halindeyken iyi bir fren sistemine sahipseniz sizi güven altına alacaktır. Yeni araçlar eski araçlar gibi değil modern donanımları ve ileri teknolojileri aracın frenine bastığınız andan itibaren içinizin rahat etmesini sağlıyor. Ancak siz bir aracın freninin ne kadar önemli olabileceğini geri plana attığınız zaman can kaybı ve kaza gibi beklenmedik durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle de aracınızda güvenli bir yolculuk yapmak istiyorsanız mutlaka fren sistemlerini ve balatalarını düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekiyor. Aracın her parçasının yıpranacağını ve bundan dolayı da bazı parçaların değişmek zorunda olacağını unutmamanız gerekiyor. Özellikle frenler aracın en çok kullanılan aksamları olduğundan belli zaman sonra yenisiyle değiştirilmek ve ayarının yapılması gerektir.

Fren Boşalması Nasıl Olur?

Fren boşalması durumu genellikle kamyon ya da tır gibi büyük dorseli araçlarda olur. Bu araçların dorsesinde bulunan yük frene bastığınız andan itibaren aracın güvenlik sistemi üzerinde büyük bir baskı oluşturacak ve bu da ister istemez frenlerin boşalmasına neden olabilecektir. Peki, böyle durumda ne yapmam gerekiyor diyorsanız size vereceğimiz yanı öncelikli olarak sakin olmalısınız. Çünkü panik pek çok şeyi de karıştıracaktır. Sakin oldunuz ve yolunuzda müsaitse bu durumda vitesi düşürmeye başlayabilirsiniz. Bu fren sistemi olmasa bile motorun kendi kendine hızını azaltmasını sağlayacaktır. Fakat böyle bir imkan yoksa hemen kaçış rampasına doğru yönelmelisiniz. Kaçış rampası aracın durdurulması için en güvenli yoldur.

Kaçış Rampası Nedir?

Kaçış rampası dedik ama kafanızın karıştığının farkındayız bunun içinde kaçış rampasının ne olduğunu hemen aktaralım. Otoyollarda normal bir yoldan ayrılan tali yollar vardır. İşte bu yollara kaçış rampası denilmektedir. Hızlı gelen bir aracın freni boşalırsa araç bu yola doğru girdiğinde hızı kendi kendine kesilmeye başlayacaktır. Bu şekildeki yollarla araçların kısa mesafe de durması gerektiği zamanlarda güvenlik sağlanmış olacaktır.

Yani toparlamak gerekirse ilk olarak sakin oluyorsunuz ve aracı nasıl durdurabileceğinize odaklanıyorsunuz. Gözünüz daima ileride olsun kendinize düşünecek zaman ayırın. Önlem olarak ise aracınız özellikle kamyon ve tır ise gereksiz yere frene basmaktan kaçının.