info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir

Ulaşımın vazgeçilmezi olan araçlarımız yaşam konforumuzu artırmada her geçen gün kendilerini yeniliyorlar. Türkiye’de her gün milyonlarca araç trafiğe çıkıyor. İnsanlar araç alırken ise sıfır ve ikinci el seçeneğini tercih ediyorlar. Ancak sıfır bir aracın MTV, ÖTV, Sigorta, kasko gibi ek masraflarını da düşündüğünüzde giderlerin yüksek olduğu ortada bunun içinde en mantıklı olan ikinci el bir araç almak. Sıfır araç aldığınızda kafanız karışmıyor. Gidiyorsunuz bir galeriye özelliklerini ve rengini beğendiğiniz bir aracı satın alıyorsunuz. Lakin ikinci el araç alırken bu öyle kolay ve pratik olmuyor. Çünkü dikkat etmeniz gereken çok fazla nokta var. Aracın kilometresi, değişen parçası, kazasının olup olmadığı, çalışmayan teknik özelliği, kasanın ve motorun durumu gibi çok fazla seçenek işin içine giriyor. Bu da ister istemez kafanızın karışmasına neden oluyor.

Otomobil fiyatlarının yüksek olması araç almak isteyen kişilerin de bütçesini zorluyor. Bunun içinde insanlar biriktirip ya da kredi çekerek aldıkları paralarla ikinci el sahibi olmak istiyorlar. Bunun içinde alınacak arabanın değeri ile ödenen miktar arasında bir denge olmak gerekiyor. Alacağınız aracın durumunun ne olduğunu öğrenmeniz için ise aracı testten geçirmeniz ve incelemeniz gerekiyor. bunun içinde en doğru yöntem ekspertiz raporu oluyor.

Araba Ekspertiz Raporu Nedir?

Ekspertiz aracın uzman bir kişi tarafından incelenmesi ve inceleme esnasında da gerekli testlerden geçirilmesi demektir. yani bir başka deyişle araçlardaki check up işlemidir. Yapılan bu inceleme sonucunda ise aracın son durumunun raporlanması sağlanır. İnsanlarda satın alacakları ikinci el araçlarının ne durumda olduğunu öğrenebilirler. Ekspertiz raporunda genel olarak baktığımız zaman aracın motorunun durumu, kaportası, boyası, değişen parçaları ve mekanik aksamları detaylıca incelenir. 

Araba Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir?

İkinci el araç almanın riskli olduğu bilinir. Çünkü iyi diye bildiğiniz bir aracın görünmeyen kusurları olabilir. Dolayısıyla bu belli bir müddet sonrasında ortaya çıkabileceği gibi aldığınızda görülmediğinden dolayı zaten var olabilecektir. Bir aracın ne durumda olduğunu anlayabilmek için mutlaka uzun süre binmek gerekiyor. Dolayısıyla sizin bu kadar zamanınız olmayacağından dolayı bu şekilde bir riske girmek doğru olmayacaktır. Ekspertizler tüm bu sorunların ortadan kaldırılması için aracı hızlıca incelemeye alırlar ve bu işi yaparken de belli bir ücret karşılığında gerçekleştirir. Ancak siz aldıktan sonra yanlış yapmış olmamak için bu hizmeti almanız faydanıza olacaktır.