info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

İkinci El Araç Testi Nasıl Yapılır 5 Adım

İkinci el araç alırken dikkat ettiğiniz çok fazla konu var ve bu çok fazla konu arasından biz sizin için araç alırken test etmeniz gereken 5 adımdan bahsedelim istedik. Eğer ki siz bahsedeceğimiz bu ayrıntılara dikkat etmemeniz durumunda da daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bir aracı gerçek fiyatının üzerinde almayı sanıyorum hiç kimse istemeyecektir bunun için alacağınız aracın ne durumda olduğunu da bilmeniz gerekiyor. İkinci el aracı test etmek sizin aracı aldıktan sonra zor durumda kalmamanızı sağlayacaktır.

Peki, araç alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

İşte sizin için o adımlar.

1.ADIM

Bir araç almaya çıkmadan önce bütçenizi kontrol etmelisiniz. Çünkü aracı aldığınız zaman genelde ekstra masraflarda çıkacaktır. Bu nedenle de alacağınız ara için bütçenize ekstra bir ayrım yapmanız gerekiyor. Özellikle kasko, sigorta, vergi, yağı suyu vs. gibi

2.ADIM

Bütçenizi belirledikten sonra araç bakmaya başlayabilirsiniz. Bunun için önce hoşunuza giden kafanızdaki markaları incelemelisiniz. İlk dikkat edilmesi gereken konu alacağınız araçtan ne beklediğiniz ve nasıl bir fayda sağlayacağınız olmalı. Örneğin ticari bir araç mı arıyorsunuz yoksa binek bir hackback araç mı?

3.ADIM

Aracı internet üzerinden beğendiyseniz gidip görmeden önce piyasa değerini bir araştırın. Bu aracın gerçek fiyatını bulabilme noktasında size fayda sağlayacaktır. Aracı almaya araştırıp gittiğiniz de bilgileriniz doğrultusunda hareket edersiniz ve bu sayede pazarlık için elinizde daha güçlenmiş olacaktır.

4.ADIM

Aracı beğendiniz ve fiyatta sizin hoşunuza gitti o zaman sahibiyle iletişime geçmeniz gerekiyor. Ve konuşmadan önce aşağıdaki başlıkları kafanızda iyice oturtun çünkü bunları sormanız gerekiyor.

  • Aracı neden satmak istiyorlar?
  • Ne zamandan beri aracı kullanıyorlar?
  • Önemli bir kaza var mı? Hiç hasarı oldu mu?
  • Araç genel olarak ne durumda?
  • Motor durumu nasıl?
  • Son bakımı ne zaman yapıldı ve hangi parçalar bakıma alındı?

5.ADIM

Aracı kontrol etmek için mutlaka gündüz gidin. Çünkü gece bir aracı kontrol etmeye çalışırsanız gözünüzden çok fazla şeyler kaçacaktır. Bu da sizin daha sonra pişman olmanız demektir. Özellikle de kaportadaki hataların gizlenmesi gece daha mümkün olacaktır.